FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Remont schronu 31 baterii cyplowej/13 BAS
Autor Wiadomość
Gunship 
sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-26, 23:40   

Chociaż byłem tam xxxxx razy i znam to miejsce na pamięć to nawet jeżeli będzie wstęp płatny i tak zapłacę. Przyzwoitość hobbysty fortyfikacji nakazuje :)
Byłem w Helu od 5 do 14 sierpnia i pomimo że miałem mało "bunkrowy" urlop zwiedziłem oczywiście obiekty na cyplu. Oczywiście nie obyło się bez ręcznego tłumaczenia dzieciarni że to nie jest plac zabaw ani "małpi gaj". Ile się nasłuchałem od opiekunów? Że niby nie pozwalam się dzieciom bawić...
Serdecznie zapraszamy!

korbol 
starszy chorąży

Kraj:
Poland

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-09-27, 15:32   

chudzin napisał/a:
Nie macie większych problemów? Co za naród...

Naród przez "duże N" jak coś.
Ja akurat nie mam większych, bo odmalowanie w pstrokate kolory plus podkład antykorozyjny to nie jest coś za co warto płacić. Takie coś powinno zostać zrobione w ramach funduszy gminnych. A do tego jeszcze haracz z turystów, którzy wcześniej wchodzili gdzie chcieli i za darmo. Kolejna komercha.... ).7

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-27, 16:33   

korbol napisał/a:
Naród przez "duże N" jak coś.

Niekoniecznie, nie jest to obowiązkowe.

korbol napisał/a:
... bo odmalowanie w pstrokate kolory plus podkład antykorozyjny to nie jest coś za co warto płacić.

Szary jest pstrokatym kolorem? Poza tym remont raczej jeszcze się nie skończył.

O opłatach nic nie wiem. Zapewne takie będą. Do wszelkich muzeów też się płaci za wejście. A jako miłośnik fortyfikacji jestem w stanie wysupłać parę złociszy za coś co popieram. Tyle.

hege22 
generał brygady

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-27, 19:41   

Kto jest właścicielem BAS-u? Marynarka przekazała teren miastu? Czy można chodzić po całym terenie baterii?

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-27, 21:39   

Prawie cały teren cypla jest ogólnodostępny. Mimo to, prawdopodobnie wciąż jest to teren należący do wojska, tak przynajmniej wynikało z rozmowy z "kimś z muzeum". Nawet przyszłość remontowanego stanowiska nie była pewna (nie znaczy to bynajmniej rozbiórki :-) ).

korbol 
starszy chorąży

Kraj:
Poland

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-09-27, 23:22   

Hmm, nie przegadasz...
Pomalowany schron jedynie z okazji wmontowania tablicy, na tym sie prawdopodobnie zakończą prace...

Anemik 
sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-28, 00:37   

Do tej pory nikt niczego nie malował, w najlepszym przypadku murował cegły. Jest to postęp, który trzeba docenić

dolek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-28, 11:26   

Jako że temat Helu jest mi b.bliski , pozwole sobie na parę uwag w tej dyskusji:
- teren cypla należy obecnie do Agencji Mienia Wojskowego , tak więc wszelkie obiekty znajdujące sie na nim również,
- przedwojenne schrony (w tym Laskowski) są wpisane do rejestru zabytków, tak więc nominalnie sa to obiekty zabytkowe
- remont schronu został przeprowadzony ze środkow własnych MOW w Helu , pomimo tego iż nikt nie przekazał jakiegokolwiek obiektu we władanie MOW
- jak zauważono remont nie jest jeszcze zakończony, w dodatku MOW ryzykuje swoją kasę w coś co do niego formalnie nie należy i pewnie nalezeć nie będzie (sprzedaż gruntów przez AMW odbywa sie na przetargach)
- chyba lepiej jest zapłacić parę złotych i wejść do schronu w którym nie natkniemy sie na niespodziankę na posadzce, gdzie jest czysto i jest oświetlenie - no chyba że ktoś woli bardziej ekstremalne doznania
- z czasem pojawi się tam ekspozycja stala lub czasowa , tak więc zamiast się spierać o to za ile wejdziemy do środka może by tak pomóc

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-02-28, 14:21   

Na naszym forum dominuje wprawdzie tematyka taktyczno-techniczna, ale przecież fortyfikacje ktoś kiedyś zbudował i ktoś potem dowodził oddziałami fortecznymi.

A piszę to w tym wątku, bo właśnie dziś ogłoszono nazwiska kolejnych ofiar komunistycznych zbrodni sądowych, których szczątki zidentyfikowano podczas ekshumacji na powązkowskiej "Łączce". Wśród nich jest wrześniowy dowódca 31. baterii artylerii nadbrzeżnej - kmdr Zbigniew Przybyszewski. Upamiętniony dotychczas kilkoma tablicami pamiątkowymi, teraz będzie miał także swój grób.

(link się rozsypuje, gdy próbuję go wstawić jako aktywny - trzeba sobie go skopiować do okienka przeglądarki:)

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15542001,Zidentyfikowano_kolejne_ofiary_rezimu_komunistycznego.html#BoxWiadTxt

Owicz 
starszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-03-02, 13:39   

Przypomina mi to fragment pewnej książki wydanej za PRL-u. Pilot wojskowy który po wojnie przesiadł się z Iła-2 na samolot pasażerski LOTu, w rozmowie z czekającymi na demobilizację pilotami jednego z polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii, odpowiada na ich wątpliwości odnośnie powrotu do kraju. Piloci obawiają się wylądowania w więzieniu (ze względów politycznych). Nasz "bohater" odpowiada tymi słowami: - A za co mają was wsadzać do więzienia? Za to że walczyliście z faszystami? -
Przepraszam za dygresję nie w temacie. Ostatnio chyba za dużo obcuję z PRL-owską propagandą ;)

Odpowiedz do tematu