FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Palmiry
Autor Wiadomość
jaco 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-24, 19:33   Palmiry

Czy ktoś może potwierdzić istnienie w 1939 r w Palmirach składu amunicji. Znalazłem mapkę z zaznaczoną trasą kolejową, którą dowożono amunicję.

palmiry.jpg
Plik ściągnięto 37 raz(y) 113,14 KB

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-10-07, 10:31   

Ja mogę potwierdzić :mrgreen:

Kolejkę budowano z początku w celu czysto komercyjnym - spółka "Siła i Światło", która uruchomiła moją pruszkowską kolejkę WKD/EKD, zamierzała w ten sam sposób połączyć Warszawę z Modlinem. Skończyło się jednak za Łomiankami, a i na elektryfikację nie starczyło pieniędzy.

Do samych magazynów jej jednak nie doprowadzono, bo z przyczyn oczywistych parowóz nie miał prawa tam wjechać. Amunicję przeładowywano na wąskotorową kolejkę, najprawdopodobniej konną, i rozwożono po lesie. A las ten przecinało kilkanaście bocznic, przy każdej usytuowane było po kilka magazynów, ceglanych, nadziemnych, otoczonych ziemnymi wałami. Oprócz nich wzniesiono dom dla kadry zawodowej, koszary i budynek gospodarczy, oraz - najprawdopodobniej - coś w rodzaju laboratorium amunicyjnego. Poprowadzono też drogę z nawierzchnią z trylinki. Magazyny nazywano początkowo "magazyny amunicyjne w Puszczy Sierakowskiej", potem "w Palmirze", aż wreszcie na mocy rozkazu Biura Ogólno-Organizacyjnego MSWojsk z dniem 1 IX 1934 roku utworzono garnizon "Palmiry". Załogę stanowiła 21. kompania wartownicza ze składu osobowego warszawskiego 21. pp; same magazyny formalnie były filią Głównej Składnicy Uzbrojenia nr 1 w Warszawie.

Magazyny zostały rozebrane przez Niemców w czasie wojny, kiedy Palmiry stały się miejscem straceń. Ale do dziś nasypami kolejki poprowadzone są szlaki turystyczne, a przy nich widać wały ziemne, otaczające niegdyś budynki magazynowe.

jaco 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-10-08, 20:19   

Czy może posiadasz jakieś mapki pomocne w lokalizacji miejsc po budynkach? ).6

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-10-09, 23:25   

Jest mapka (bez podania źródła) w książce R. Gołąba "Ilustrowana Monografia Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego z Historią Twierdzy Modlin", Nowy Dwór Maz. 2001.

Poza tym, na mapie topograficznej 1:25000 i niektórych wydaniach map turystycznych Kampinoskiego Parku Narodowego bardzo ładnie widać nienaturalne ukształtowanie terenu.

Swego czasu miałem przyjemność poznać dyrektora KPN, p. Jerzego Misiaka i wypytać o ewentualne pozostałości - według jego słów, w Puszczy nie zachował się ani jeden schron amunicyjny. Ostały się tylko wały ziemne wokół nich i nasypy kolejki wąskotorowej. Plus oczywiście budynki administracyjne na skraju lasu, które też stoją do dzisiaj i mają się dość dobrze.

Odpowiedz do tematu