FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwatera Breitenheide - Szeroki Bór
Autor Wiadomość
kawiter 
starszy kapral

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-30, 09:01   

Schrony podziemne w Szerokim Borze od dawna działają na wyobraźnię kolejnych już pokoleń,ale czy tak naprawdę to nie powielacie miejscowej legendy?Dalibóg nie trafiłem na
wiarygodne przekazy potwierdzające istnienie tych obiektów,a hipoteza o wykorzystaniu schronów piętrowych jako montażownie ,,czegoś tam,, to według mnie blef.

Przem 
plutonowy

Kraj:
Iraq

Wysłany: 2007-08-02, 14:29   

Byłem w Szerokim Borze z 10 lat temu ).10 i nie wszystko pamiętam, ale podziemia można sobie wybić z głowy. Stan zachowania jest rzeczywiście ciekawy (drzwi, pancerze), podobno agregaty prądotwórcze przeniesiono stąd po wojnie do fabryki sklejki w piszu. Niewątpliwie najciekawsze są schrony dwukondygnacyjne (bodajże 2) - raczej rzadkość w Polsce. Poza tym kilka takich jak na fotce parę postów wyżej. Na jakimś forum (chyba nawet piskim) kiedyś czytałem coś sensownego o tych fortyfikacjach.

kawiter 
starszy kapral

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-08-02, 17:33   

Nie wiem,czy akurat agregaty zasiliły stan posiadania sklejki,ale na przełomie lat40/50ych
instalacje elektryczne schronów powędrowały do zakładu w Piszu(przy wydatnej pomocy
mego ojca-pracownika tego zakładu).Jako ciekawostkę podam fakt ze wentylator z piętrowego schronu w latach80tych został zdemontowany i miał trafić na złomowisko,ale dzięki przytomności jednego z pracowników trafił do innego obiektu i ma się podobno bardzo dobrze.

anarchista 
Moderator

Kraj:
Kiribati

Wysłany: 2007-08-02, 23:28   

Zainteresowałeś mnie Kawiter. Może napiszesz coś więcej - co wiesz na temat SzB?

bratek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-30, 14:28   

Kolega kawiter milczy, w związku z czym podrzucam rysunki schronów (jednokondygnacyjny jest zbliżony do schronów w OKH Mauerwald, ale charakteryzuje się zmienionym układem bloku wejściowego i dużym wyjściem ewakuacyjnym [takie wyjścia występowały jedynie w kwaterach Wendula, Hochwald i Breitenheide). Aby to uwidocznić podsyłam również fotki drzwi pancernych zachowaanych w Szerokim Borze

bratek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-30, 14:31   

pomiar schronu dwukondygnacyjnego robi lem w innym miejscu, jedyne perzkłamanie to usytuowanie strzelnic w ścianie czołowej w pomieszczeniach, a nie w bocznej w korytarzu

bratek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-30, 22:56   

Dla porównania dwukomorowy schron sztabowy z kwatery "Mauerwald"

bratek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-30, 23:20   

nadal interesuje mnie sprawa demontażu wyposażenia

anarchista 
Moderator

Kraj:
Kiribati

Wysłany: 2007-09-30, 23:58   

A ty co widziałeś z pozostałego sprzętu przy okazji "wizyty"?
Te ostanie drzwi na fotkach to 15P7? Pamiętasz ile ich tam było?

bratek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-10-02, 21:51   

Jak chyba wiadomo obszar b Kwatery OKL "Breitenheide" to teren zamknięty i w związku z tym jest to zrozumiałe że i dla mnie nie wszystko było dostępne. Drzwi typu 15P7 widziałem 2 sztuki, ale znając ilość "małych" schronów- powinno być ich 7, poza tym w małych obiektach zachowane są drzwi 434PO1 oraz 19P7 w blokach wejściowych. Wejścia do poszczególnych pomieszczeń w schronach 2 kondygnacyjnych zamykane są obecnie drzwiami stalowymi (via WP), jednak w otworach drzwiowych widoczne są pozostałości drewnianych ościeżnic (futryn)

Odpowiedz do tematu