FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Radzieckie sklady broni atomowej
Autor Wiadomość
DaSk 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-26, 20:06   Radzieckie sklady broni atomowej

Wstepniak z netu. Calosc w dzisieszym Dzienniku

178 głowic jądrowych na terenie Polski
"Dziennik" dotarł do nieznanych dotąd dokumentów operacji o kryptonimie Wisła. Wynika z nich jednoznacznie, że na terytorium naszego kraju przez ponad 20 lat znajdowała się broń atomowa. Na rozkaz Moskwy Ludowe Wojsko Polskie miało użyć 178 ładunków jądrowych w czasie agresji Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią.

Była to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic PRL - podkreśla "Dziennik".

To ważne dokumenty. Do tej pory mówiło się, że broń jądrowa znajdowała się na terytorium Polski. Jednak nie było dokładnych informacji, kiedy i gdzie ją przechowywano - ocenia historyk prof. Andrzej Paczkowski.

Teczka operacji "Wisła" znalazła się wśród materiałów Układu Warszawskiego odtajnionych w zeszłym roku przez ministra obrony narodowej. Są tam dokumenty, z których po raz pierwszy dowiadujemy się, ile głowic przechowywano na naszym terytorium. Z materiałów wynika także, że w przypadku wojny głowice i bomby jądrowe będą przekazane Ludowemu Wojsku Polskiemu. Wytypowane polskie jednostki rakietowe i lotnicze miały wziąć udział w zmasowanym uderzeniu jądrowym na europejskie państwa NATO.

"Dziennik" informuje, że wśród materiałów operacji "Wisła", które obecnie znajdują się w IPN, jest porozumienie z 25 lutego 1967 r. zawarte w Moskwie przez ministra obrony PRL Mariana Spychalskiego i ministra obrony narodowej ZSRR marszałka Andrieja Grieczkę. Właśnie ta umowa przewidywała umieszczenie magazynów broni nuklearnej w Polsce.

Składy wybudowano w latach 1967-1970 w Templewie niedaleko Trzemeszna Lubuskiego, Brzeźnicy-Kolonii koło Jastrowia oraz Podborsku niedaleko Białogardu. Polska sfinansowała budowę, Moskwa miała wyłączne prawo użytkowania magazynów.

Były to prawdziwe twierdze chronione przez jednostki specnazu i zamaskowane tak, że z satelitów wyglądały jak pagórki porośnięte lasem. Każdy kompleks mógł pomieścić 120 żołnierzy oraz 60 oficerów i techników.

Po co Sowieci trzymali głowice w Polsce? Chodziło o to, by broń jądrowa była umieszczona na pozycjach maksymalnie wysuniętych na Zachód, gotowa do natychmiastowego użycia. Opracowano szczegółowe plany, jak również instrukcje przekazywania głowic i bomb jednostkom LWP.

Z dokumentów wynika, że po rozpoczęciu wojny miały one wystrzelić 178 głowic w kierunku celów znajdujących się w Europie Zachodniej. Było pewne, że NATO odpowie kontruderzeniem. Odwetowy atak Paktu Północnoatlantyckiego zmieniłby północno-zachodnią Polskę w atomową pustynię.

DaSk

hege22 
generał brygady

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-27, 14:26   

Cytat:
To ważne dokumenty. Do tej pory mówiło się, że broń jądrowa znajdowała się na terytorium Polski. Jednak nie było dokładnych informacji, kiedy i gdzie ją przechowywano - ocenia historyk prof. Andrzej Paczkowski.

Czytałem ten artykuł z pewnym uśmiechem :smile: . Może zawodowi historycy poszukaliby sobie w necie:

http://www.plus-minus.ima...znica-mapa.html
http://www.opuszczone.com...znica/index.php

http://www.opuszczone.com...lecin/index.php

DaSk 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-29, 17:50   

Tak masz racje nie sa to jakies "fajerwerki". Ton artykulu utrzymany jest w obecnie obowiazujacej w gazetach formir sensacyjnej. Wg mojej opinii najwazniesze co wyplywa z tego tekstu gazetowego to fakt istnienia dokumentow dotyczacych wiedzy wladz polskich o tych obiektach. Poniekad w artykule nie usrzezono sie bledow lub raczej niedomowien. Obiekt "atomowy" zbudowany jest takze na lotnisku w Szprotawie (wg mnie zdjecie na pierwszej stronie pochodzi wlasnie z tego schronu a nie z Trzemeszna Lubuskiego). Jest gdzies na poludniu jeszcze jeden ale niestety nie wiem gdzie. Ciekawa informacja jest lokalizacja trzeciej bazy w Podborsku. Niestety pewnie sam schron(y) sa niedostepne a mozna o tym przeczytac http://www.sw.gov.pl/index.php/forum/more/148

DaSk

WojtaSS 
starszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-05, 20:50   

Zainteresowanych odsylam takze do artykułu w Odkrywcy nr 99
WojtaSS

DaSk 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-06, 10:23   

Jezeli to przedostatni Odkrywca to artykul taki sobie.

WojtaSS 
starszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-06, 18:25   

Masz racje, nie jest jakos specjalnie odkrywczy :mrgreen: Nie stanowi jakiejs tam analizy, poziom artykulu zgdony z linia czasopisma
M.

jaco 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-25, 17:47   

Czy ktoś może mi powiedzieć czy baza w Dąbrowie Leśnej była bazą radziecką? ).2

jaco 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-29, 19:14   

Byłem dziś w bazie w Dąbrowie Leśnej. Faktycznie ruina. Mam kilka fotek z koszar i na zewnątrz bunkra. W sierpniu planuję zejście do bunkra. :16

jaco 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-08-01, 19:40   Radzieckie składy broni atomowej

Zainteresowanym podsyłam mapkę.

mapka.JPG
Plik ściągnięto 20 raz(y) 81,74 KB

Yankees 
starszy sierżant

Kraj:
Poland