FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
polskie kwatery dowodzenia z 1939 roku
Autor Wiadomość
jutu 
szeregowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-11-27, 23:36   polskie kwatery dowodzenia z 1939 roku

witam,
mam prosbe do kolegow....czy ktos ma informacje o lokalizacjach i stanie zaawansowania budowli kwater dowodzenia i ochrony wladz z 1939 roku?....oczywisce poza Twierdza Brzeska...bede wdzieczny za info

jutu 
szeregowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-11-27, 23:46   

PS. przepraszam za otwarcie nowego postu..pozornie podobny istnieje...jednakze tamten zamknal sie na obiektach nizszego szczebla....mnie chodzi o te najwazniejsze..(porownywalne np do Wolfschanze itp)..

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-12-02, 10:21   

Bodaj jedyny schron z prawdziwego zdarzenia wznoszono dla Naczelnego Wodza pod głównym korpusem nowego gmachu Sztabu Głównego przy ul. Rakowieckiej 4. Jak się dokopię do notatek, to podam szczegóły. Zasadniczo we wrześniu był już w stanie, pozwalającym na eksploatację i faktycznie był eksploatowany. Niewykluczone, że funkcjonuje do dziś ).1

Zapasowe stanowiska dowodzenia dla NW przygotowano w pałacach: Morawskich w Belsku Dużym koło Grójca i Przanowskich w Niwiskach koło Siedlec. W okolicznych miejscowościach miano rozśrodkować poszczególne agendy Sztabu Głównego. W Belsku byłem (tuż obok zresztą znajduje się nasz majątek rodzinny; prapradziadek był ekonomem czy innym zarządcą u Morawskich ).8 ) - żadnych przeróbek, instalacji łączności czy schronów nie ma, prawdopodobnie całość miano improwizować w momencie mobilizacji. Plan dyslokacji w Belsku i okolicach zachował się w zbiorach Instytutu Sikorskiego w Londynie. W Niwiskach nie byłem, pałacu nie widziałem, podobno też jest aktualnie w rękach prywatnych, podejrzewam, że też "militarnego" w nim nie ma.

Stanowiska dowódców armii i SGO były zaś całkowitą improwizacją, raz lepszą, raz gorszą:

SGO "Narew" - gdzieś w Śniadowie. Miasteczko to jest niewielkie, obstawiałbym jakąś szkołę, bo murowany dworzec kolejowy chyba nie byłby zbyt bezpiecznym miejscem.

A "Modlin" - jedna z prochowni w wewnętrznym obwodzie Twierdzy Modlin.

A "Pomorze" - jeden z fortów Twierdzy Toruń.

A "Poznań" - dwór w Mchówku.

A "Łódź" - pałac Heinzla w Julianowie.

A "Kraków" - zespół szkół w śródmieściu Krakowa.

A "Karpaty" - o ile dobrze pamiętam - któreś koszary w Rzeszowie.

A "Prusy" - pałac Prezydenta RP w Spale.

victor 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-12-03, 16:28   

Sztab SGO Narew od godzin rannych 7.09.1939 już nie stacjonował w Śniadowie a w Zambrowie gdzie został w całości przeniesiony.

jutu 
szeregowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-12-10, 23:50   

sgh ...ogromne dzieki...czesc danych byla mi znana...ale i nowych kilka danych:)..najgorsze ze nie ma likalizacji...opisow...planow..zdjec (choc wiadomo dlaczego formalnie;)
PS. wciaz prosze o onne dane i szkice...byc moze bede mogl sie odwdzieczyc innymi informacjami o roznych "betonkach":)...mimo krotkiego stazu na forum

Odpowiedz do tematu