FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
system łaczności
Autor Wiadomość
Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-17, 09:42   

A i owszem zgadzam się z teorią dół/góra. Mam podobne odczucia. Ale czy jest to pewnik?
Zadziwiajacy jest fakt, ze ani jedno takie urzadzenie nie zachowało się w żadnym ze schronów. Zkładając ze uzywano jako nadajników wersji ze statywem - to co robiło za odbiornik - oko?
A jak z hermetyzacją i gazoszcelnoscią obiektu podczas nadawania i odbioru? A jak z zabezpieczeniem przed miotaczami płomieni?
Łatwo podejści i wrzucić wtedy coś do środka. Myslę, ze cały system był jakoś zabezpieczony - zainstalowana optyka pancerna - ale gdzie odszukać takie wkładki do rur?

No i kluczowe pytanie - od kiedy zaczęto stosować ten rodzaj łączności ?

Jacek 
plutonowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-17, 13:04   

Victor,
Zaprezentowałeś dwa pancerze od łączności optycznej. Pierwsze zdjęcie z lekko przysypanym pancerzem, zrobiono od strony wnętrza schronu. To powyżej zostało zrobione z zewnątrz.

Czy dobrze zrozumiałem?

Czy możesz podać lokalizację schronu. Staram się zlokalizować wszystkie schrony z łącznością optyczną.

Pozdrawiam Jacek.

Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-18, 00:00   

Skoczek napisał/a:
A jak z hermetyzacją i gazoszcelnoscią obiektu podczas nadawania i odbioru? A jak z zabezpieczeniem przed miotaczami płomieni?

Dzisiaj udało mi się porozmawiać z człowiekiem, który robił białe kartki z OWŚ. Bardzo sympatyczny Pan. Jedyne ślady zabezpieczeń, wg rozmówcy, można jeszcze zobaczyć w schronie dowodzenia przy ulicy Halera. Dekle z ocynkowanej blachu montowane na zakończeniach rur.

Ciekawe, że rozmówca potwierdził wiekszą średnicę zewnętrzną nadajnika mobilnego, niż średnica rur w schronach bojowych. Oczywiście poznałem również historię nadajnika do komunikacji świetlnej (mowa o jedynym zachowanym ?). Ciekawe, że znaleziono go w zestawie łączności, obejmującego radiostację i nadajnik do komunikacji świetlnej. Nasze super urządzenie produkowane było aż we Lwowie? (ale produkowane było również w Bawarii na potrzeby innej armii).
Tyle na dziś,

Pozdrawia Auf...

victor 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-20, 12:26   

Jacku . skoro szyb łączności był zabezpieczony zamykanym pancerzem to problem wrzutek i miotaczy mamy z głowy (moja opinia) tym bardziej, że jak widać na zdjęciu schronu znajdującego się w grobli dawnego mostu w Nowogodzie - szyby łączności miały mieć docelowo zamontowane wkłady betonowe a w nich rury zamknięte od środka pancerzem.

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-20, 15:46   

Wielce ciekawa jest ta koncepcja z dolną rurą nadawczą, a górną odbiorczą. Ale wtedy, żeby rzecz była jeszcze bardziej sensowna, rury powinny być zainstalowane "na krzyż", czyli że światło dolnej powinno być widoczne w otworze górnej - tak jak na rysunku poniżej:

Rzecz jest zapewne do sprawdzenia w praktyce "w polu" - ja chciałem zrobić takie doświadczenie w Węgierskiej Górce, gdzie zachowane są rury między "Wąwozem" i "Wędrowcem", ale okazało się, że... dokładnie na drodze promieni świetlnych rośnie drzewo :/ A było to w 1997 roku chyba - obawiam się, że dziś badanie takie może już zupełnie uniemożliwić rozwijająca się zabudowa tego miasteczka.

Jeśli zaś chodzi o aparaturę, to o ile źródło światła byłoby dostatecznie silne (w niektórych schronach miały być przecież akumulatory do zasilania reflektorów zewnętrznych) i umocowane na stałe w otworze nadawczym, to w otworze odbiorczym można by - moim zdaniem - zainstalować soczewkę skupiającą i ekran, na którym pojawiałby się punkt świetlny. Obserwator nie musiałby wówczas tkwić cały czas z głową przy rurze.

von reuffen 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-20, 17:47   

sqh napisał/a:

zainstalować soczewkę skupiającą i ekran, na którym pojawiałby się punkt świetlny. Obserwator nie musiałby wówczas tkwić cały czas z głową przy rurze.

Rozwijając Twoją myśl, zamiast żmudnie wklepywać kreski i kropki nadawca mógłby puszczać slajdy z rozkazami, a w schronie - odbiorniku system soczewek by je wyświetlał na ścianie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Też wcześniej pomyślałem o takim ulepszeniu, ale to raczej niemożliwe - chyba, że schron był całkowicie zaciemniony.

Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-20, 17:54   

sqh napisał/a:
Wielce ciekawa jest ta koncepcja z dolną rurą nadawczą, a górną odbiorczą.

Dwie rury o różnych średnicach mogły być montowane również poziomo. Auf...

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-20, 19:54   

sqh napisał/a:

Rzecz jest zapewne do sprawdzenia w praktyce "w polu" - ja chciałem zrobić takie doświadczenie w Węgierskiej Górce, gdzie zachowane są rury między "Wąwozem" i "Wędrowcem", ale okazało się, że... dokładnie na drodze promieni świetlnych rośnie drzewo :/ A było to w 1997 roku chyba - obawiam się, że dziś badanie takie może już zupełnie uniemożliwić rozwijająca się zabudowa tego miasteczka.

Ale na przełomie lat 80/90 było trochę inaczej - udało nam się ten eksperyment z jednym z Kolegą wykonać

Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-20, 20:30   

Skoczek napisał/a:
Ale na przełomie lat 80/90 było trochę inaczej - udało nam się ten eksperyment z jednym z Kolegą wykonać

Na której schronów?

Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-23, 18:22   

Poniżej dwa zdjęcia M Blink Gerät, który jest niemieckim odpowiednikiem naszego urządzenia. Niestety nie mam zdjęć w lepszej rozdzielczość i ostrości.

Odpowiedz do tematu