FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Schrony dowodzenia
Autor Wiadomość
Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-18, 10:29   Schrony dowodzenia

Poszukuję informacji, zdjeć, planów, namiarów na polskie schrony dowodzenia (tak na zachodzie jak i na wschodzie) Wszelkie informacje mile widziane :15

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-20, 17:39   

Rozumiem, że chodzi o schrony bierne, bez uzbrojenia? Najpierw więc może typologia znanych obiektów tego typu:

:arrow: schron dowodzenia Obszaru Warownego "Śląsk" w Chorzowie, jedyny w swoim rodzaju - monografia obiektu, pióra Jerzego S. w "Inforcie" nr 1/1991;

:arrow: schron dowodzenia z Nowogródczyzny - typ I - rzut w artykule Mirka K. w "Archeologii Wojskowej" nr 4/1994;

:arrow: schron dowodzenia z Nowogródczyzny - typ II - rzut w artykule Szymona Q. ze "Spotkań z Zabytkami" nr 2/2000;

:arrow: schron dowodzenia z Polesia - typ I i II - rzuty i opisy ogólne w książce "Bastion Polesie" Zbyszka P.;

:arrow: schron dowodzenia odcinka "Wizna" - dziś mocno w proszku, więc trudno powiedzieć, czy był on zupełnie bierny - rekonstrukcja w artykule "Wizna" Jerzego S. w "Inforcie" nr 1(8)/1995.

Historyk 
poborowy

Wysłany: 2007-01-06, 00:41   

Obiekt z Chorzowa został równiez opisany w "Zeszytach Chorzowskiech" tom III (za rok 1998, wydany w 1999r.)

victor 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-01-14, 23:52   

Schon w grobli odcinka Nowogród - mieściła się w nim centrala telefoniczna. Do dziś dnia pokutuje twierdzenie z ksążki Miniewicza, że schronem dowodzenia był stojący jeszcze schron dwukopułowy. :idea:

Kaks 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-02, 11:25   

A czy może coś słychać w temacie schronu z Chorzowa. Nikt nie zamirza go udostępnić do zwiedzania ???

Przemo 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-02, 16:53   schron dowodzenia

No plany są ... a nawet termin (był określony) do pierwszego - po długim zakopaniu - odsłonięcia i wejścia. Myślę, że po cztwartkowym spotkaniu z Konserwatorem Zabytków (jeśli znowu spotkanie nie zostanie ponownie przełożone) a PF będzie znana data . Jednak na "otwarcie ma na celu tylko zapoznNIE SIE Z STANEM OBIEKTU. CO DO UDOSTęPNIENIA GO DLA ZWIEDZAJ?CYCH TO LICZYŁEM (optymistycznie0 NA JESIEń 2008 . Ale po tym jak idzie z tym odsłanianiem to .... na Euro jak znalazł.
autor nieznany 1944

Przemo 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-04, 12:47   schron dowodzenia

I wykrakałem... dostalem dzisiaj wiadomość od Prezesa Pf , że spotkanie z konserwatorem zabytków zostało przełozone... ale w sprawie samego schronu dow , moze będa jakieś uzgodnienia wcześniej tz jeszcze w wakacjie .
autor nieznany 1944

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-04, 12:54   

To chyba jest jakiś pechowy schron.
Jak ja w nim byłem w środku to niestety skończyła mi się wtedy rolka filmu :/
A możemy liczyć na jakieś zdjęcia z Waszego pobytu - mam nadzieję że wreszcie wejdziecie ).4

Trzymamy kciuki

Przemo 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-04, 16:32   schron dowodzenia

Wymiary schronu w Chorzowie ? Przeglądając notatki -o tym schronie - spostrzegłem, że pojawiają się dwa wymiary długości ściany (tej samej) obiektu. Początkowo nie zwrócilem uwagi na to z uwagi , że ściany boczne są róznych rozmiarów (ściślej każda ściana , ma tam inną dł) jednak chodzi o to , że na ryunku autorstwa p. Jerzego Sadowskiego (rys 6b - Zeszyty Chorzowskie T 3 1998 r..) jest podany : długość 13,30 metra w innym opracowaniu (mam tylko notatk z tej relacji) długośc tej samej ściany jest podana jako 14,40 m . Może dodam, że ta róznica dotyczy ściany która jest na prawo - stojąc przodem do wejścia.
autor nieznany 1944

Odpowiedz do tematu