FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Grupy Warowne made in CCCP
Autor Wiadomość
chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-07, 22:32   

).4 ?

Kolega preferuje bez drabinek zejściowych? Z potern polecam modlińskie :-)

szuwar24 
starszy sierżant

Kraj:
Iceland

Wysłany: 2006-12-07, 22:58   

moga byc i bez dla mnie nie ma roznicy od kad pojechalem w okolice niedzwiadnej to bunkry niemieckie zeszly na drugi plan

Forteca 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-08, 10:50   

Cytat:
Ciekawi mnie czy Rosjanie na Linni Mołotowa wybudowali Grupy Warowne
To nie są zapewne takie potężne umocnienia jak na Linii Stalina, ale czy przynajmnie nazwa co do jakiegoś kompleksu schronów została użyta?

Jeżeli przyjąć że "linia Mołotowa" to okreslenie schronów budowanych w okresie 39/41 to GW zostały wybudowane, ale na dalekim wschodzie.

Zaś co do rawsko-ruskiego - po wybudowaniu omawiany fragment (węzeł obrony nr 5, punkt oporu 1) miał wyglądać tak

Tak więc nie była to odizolowana grupa, tylko fragment większej, niezrealizowanej całości.

szuwar24 
starszy sierżant

Kraj:
Iceland

Wysłany: 2006-12-09, 01:42   

powiedzcie mi gdzie moge dostac ksiazke TW i inne wydania na temat Linii Mołotowa lub chociaż podajcie tytuły i autorów

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-09, 13:08   

Ksiązkę "Linia Mołotowa...." Kolegi tw do dostania już tylko na Allegro, autorowi wyczerpał sie nakład :cry: - chyba że coś jeszcze ma pod ladą... ale to proponuję bezposredni kontakt mailem lub ma PW - bywa na Forum, a aby zapotrzebowanie było łatwiej widoczne daj ogłoszenie, że poszukujesz ).1 w dzialę Kupię...
A co do innych publikacja mam u siebie (znalazłem w pudle :mrgreen: ) "Linia Mołotowa..." - Temasz Bereza i Piotr Chmielowiec wydane Przemyśl 2000 rok - stron 103
Dodatkowo możesz coś poczytać w "Fortecy" Kolegi Forteca oraz na stronie http://www.kriepost.republika.pl./

szuwar24 
starszy sierżant

Kraj:
Iceland

Wysłany: 2006-12-10, 12:29   

dzieki popatrze

Shiman 
starszy sierżant

Kraj:
Belarus

Wysłany: 2006-12-11, 11:56   

[quote="Forteca"]
Cytat:

Zaś co do rawsko-ruskiego - po wybudowaniu omawiany fragment (węzeł obrony nr 5, punkt oporu 1) miał wyglądać tak

[url=http://images2.fotos...efm.jpg]Obrazek[/URL]

Tak więc nie była to odizolowana grupa, tylko fragment większej, niezrealizowanej całości.

Pozwole sobie na mala polemike....
Bo caly problem kolego Forteca polega na tym, ze Rosjanie zrealizowali ten projekt :twisted: poza czterema schronami najblizej drogi - kolo kamieniolomu. Niestety Twoja mapka jest az nazbyt NIE dokladna i dlatego DOT-y na Hrebciance nie stanowia jednej grupy warownej (patrz moj plan powyzej).. Ponadto brakuje na niej schronow, ktore istnieja... a lokalizacja stref ognia oraz polozenie rysowanych mija sie i to baaardzo z prawda.

Nie przekonales mnie... ale szanuje twoj glos.

Pozdrawiam
Shiman ).1

Forteca 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-11, 18:11   

Cytat:
Bo caly problem kolego Forteca polega na tym, ze Rosjanie zrealizowali ten projekt poza czterema schronami najblizej drogi - kolo kamieniolomu.

A czy ja mówię że nie ;-) Pisałem tylko iż:

Która miała wyglądać Tak:

Cytat:
Ponadto brakuje na niej schronow, ktore istnieja... a lokalizacja stref ognia oraz polozenie rysowanych mija sie i to baaardzo z prawda.

Ależ oczywiście - klasyczny efekt nanoszenia teorii na współczesną mapę przy konfrontacji z praktyką :cool:

Przy okazji - sowiecka (zrealizowana) grupa warowna etapu konstrukcyjnego 1940/41 wygląda tak - to z ostaniej "citadieli"

również pozdrawiam

Shiman 
starszy sierżant

Kraj:
Belarus

Wysłany: 2007-01-12, 09:52   

Przepraszam za duza zwloke czasowa ale niestyety tak wypada.

Drogi kolego Forteca!
Ciesze, sie ze moge m.in. z Toba podyskutowac na przyjaznej stopie :)

mapy, ktore zaprezentowales sa niesamowite i pierwszy raz je widze na oczy. Skad masz takie materialy?

Ale odnosnie Hrebcianki., bede uperal sie nadal ).11
Dlaczego?
Postaram sie to jesno wytlumaczyc:
-głowna linia oporu na tym fragmencie oparta zostala o schrony znajdujace sie na zboczu kamieniolomu, gdzie oprocz BSB uzadzono cala pozycje polowa
- wzgorze Hrebcianka jest wysuniete przed nia o dobre pareset metrow, a moze i wiecej niz kilometr-odizolowana pozycja
-zlokalizowano na nim najwazniejsze rzeczy: obrone p-pan oparta na armatach 76 i 45, schron dowodzenia oraz mozliwosc komunikacji - maszt - chociazby to swiadczy o jej nizwykle waznej roli
- dodatkowo jako jedyne zgrupowanie schronow (ktore mialoby sie znajdowac wew. wiekszej linii oporu wg. Kolegi) posiada system do wzajemnej ochrony okreznej !!! (p-panc, ckm-y) co jest niespotykane gdy mamy do czynienia z normalna linia umocnien (nie ma bowiem wydzielonych np. 3 schronow z calego PO, ktore beda sie bronic samodzielnie tylko wszystkie tworza jedna linie obrony). Punkt oporu na Hrebciance jest wiec niezalezny od reszty lini obronnej.
-ponadto otacza ja do okola wlasny row przeciwpancerny

-jedyna wedlug mnie roznica miedzy klasyczna grupa warowna a tym z czym mamy do czynienia na Hrebciance to brak podziemnych polaczen pomiedzy schronami

POzdrawiam

hreb.jpeg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 75,92 KB

alex_welt 
chorąży

Kraj:
Ukraine

Wysłany: 2007-06-04, 11:45   

Na Ukrainskich terenah Linii Molotova , grup warownich ne planovano !!!!
Za brakom technicnich mozlivostej i czasu !!
Obserwuwaw wzistki GW na Ukraine ot Hulska do Jampolia !!!

Odpowiedz do tematu