FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
stanowiska rakiet w pobliżu kampinosa
Autor Wiadomość
dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-08-14, 17:40   

witam
jak byłem w sobieszewie to wejście do schronu głównego było osłonięte przelotnią zrobioną z prefabrykowanych elementów takich jak okopy w forcie VIII służew. od wewnątrz schronu był namalowany rysunek ewakuacji schronu czyli dokładny plan obiektu(wydaje mi się że to jest reguła). www.sprawa.pl/spnumer87/bylem.htm jest tu ciekawy opis historii jednostki w sobieszewie.
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Skoczek 2006-08-14, 21:40, w całości zmieniany 1 raz  

dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-08-28, 13:55   

witam
czy ktoś mógłby mi wyjaśnićczemu zrezygnowano używania tego typu stanowisk.
pozdrawiam

Arkady 
starszy sierżant

Wysłany: 2006-08-30, 07:11   

System S-75M Wołchow został po prostu całkowicie wycofany z uzbrojenia. Rzeczywiście był już nieco przestarzały.
Zestawy S-125 Newa po części zostały zmodernizowane do wersji mobilnej Newa-SC, a po części też wycofane. Obecnie około 25% starych dywizjonów jest w służbie.
Nowych PZR jak wiadomo nie kupujemy.

Schliemann 
Expert

Kraj:
Vatican

Wysłany: 2006-10-10, 09:28   

Ano nie kupujemy...

Wiecie dlaczego tak środowiska wojskowe (naciskając na Kaczorów) cisną na ulokowanie u nas części systemu amerykańskiej "tarczy antyrakietowej"?
Ha... właśnie dlatego, że taka baza antyrakiet posiadałaby gigantyczną obronę OPL (zapewne zestawy "Patriot" albo coś lepszego z niebem pełnym AWACS-ów) - przy okazji chroniącą cały obszar centralnej Polski. Same antyrakiety dla Polski są bez znaczenia - ale obrona OPL jak najbardziej :D A że nie ma i nie będzie kasy na nowe zestawy - więc...

Na tanich Ruskich nie mamy co liczyć - choć oni od lat 70 poszli już mocno do przodu - wyprzedzając często przereklamowanych Amerykańców look: http://www.czasopismasp.m...-71_07_2005.pdf

Przy okazji - oto główna przyczyna pożegnania ze stacjonarnymi stanowiskami OPK - kilka ilustracji "nowej" NEWY http://www.wze.com.pl/oferta/newa.htm Co ciekawe, początkowo SNR (stacj. naprowadzania rakiet) także ulokowano na podwoziu czołgowym tak jak wyrzutnie (T-54 - widoczek u dołu).
Później jednak postawiono jednak na bardziej ekonomiczną trakcję kołową, SNR "NEWY SC" razem z kabiną załadowano na podwozie "Tatry" - przerobione - od słynnych SCUD-ów (chyba wersja B - http://www.mda.mil/mdalin...s_lg/scud-b.jpg ). Wyrzutnie dalej są jednak na podwoziu czołgowym - tyle że nowszym.

A także sporo wycofanym już zestawie rakietowym "Wołchow" - można zobaczyć tu: http://infowsparcie.net/w...s75wolchow.html

Poniżej - pierwsza wersja SNR od nowej NEWY

SNR_NEWA_old_version.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 21,69 KB

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-10, 09:32   

Natknąłem się kiedyś na coś takiego pod Rembertowem :-)

Schliemann 
Expert

Kraj:
Vatican

Wysłany: 2006-10-10, 12:51   

Starą SNR-kę czy nową widziałeś? Swoją drogą osobna kabina antenowa była bardziej ludzkim rozwiązaniem - a tak jak teraz na kołach i tuż przy antenach... współczucie dla obsługi. Zbyt długie przebywanie może wywołać niezłą buzałę w mózgu... no i niszczy masowo Y-greki (oj synów wojskowych nie będzie ).1 ).

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-10, 13:51   

Pewnie nową, bo to w końcu i WITU niedaleko i rawar/radwar. A długo to nie stało.

Waikiki 
Cywil

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-16, 21:47   

Witajcie,
odgrzewam stary temat ponieważ ostatnio objechałem sobie wszystkie dostępne bazy pierścienia warszawskiego.

No i mam pytanie... jak działały takie jednostki? Bo we wszystkich bazach są podobne elementy: centralny hangar (?) ze schronem OPL, otoczony obwałowanymi stanowiskami, do których prowadzą wyjeżdżone ścieżki. Do tego jakiś budynek koszarowy, strózówki, nieumocnione hangary "remontowe" (?), garaże...

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś napisał jak wyglądał dzień z życia takiej jednostki, co się gdzie działo, gdzie stały wyrzutnie, jak wyglądały (może jakieś zdjęcia), co następowało w przypadku alarmu bojowego, ile osób było zatrudnionych przu obsłudze...

Z góry baaaardzo dziekuję.

dolek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-17, 20:38   

Tytułem sprstowania Schliemann napisał :

....Później jednak postawiono jednak na bardziej ekonomiczną trakcję kołową, SNR "NEWY SC" razem z kabiną załadowano na podwozie "Tatry" - przerobione - od słynnych SCUD-ów (chyba wersja B - .....

nie jestem "rakietowcem" ale podwozie wyrzutni SCUD B czyli R-300 9K72 "ELBRUS" było marki UAZ-543A a nie "TATRA" (informacja na podstawie "Rozwój systemów rakiet balistycznych bazowania lądowego Rosji" - Akademia Obrony Narodowej W-wa 1999) co z resztą widać na zdjęciu po otwarciu dołączonego linka

Przem 
plutonowy

Kraj:
Iraq

Wysłany: 2007-05-18, 09:56   

A jeszcze konkretniej to MAZ-543

Odpowiedz do tematu