FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
schrony pozorne na Linii Mołotowa
Autor Wiadomość
AnnS 
szeregowy

Kraj:
Poland

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2008-09-10, 18:27   

Pozostałe strzelnice to tylko betonowe atrapy. Wyjście proste (w przypadku Anusina) - praktycznie za plecami był otwór drzwiowy, bo drzwi tam zamontowanych raczej nie było - żadnych śladów zawiasów ani ościeżnicy. Dodatkowo z boku (na tylnej ściance) jeszcze było małe okienko - teoretycznie mogło służyć do obrony wejścia. W przypadku schronu w Wólce Zamkowej za wejściem była cieniutka (10cm) ścianka do połowy wysokości. W Anusinie nie zauważyłam czegoś takiego, może ze względu na naturalne ukształtowanie terenu (położony na stromym zboczu).
Może przeciwko piechocie to dobre tymczasowe schronienie dla max. 2-3 ludzi (pomieszczenie malutkie ok. 1x1,5m), ale gdyby nacierała artyleria to bym nie chciała w takim schronie być ).10 .

Dołączam dokładniejsze fotki strzelnicy bocznej i wejścia schronu w Wólce Zamkowej.

wejscie.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 116,7 KB

tyl.jpg
Widok od wewnątrz
Plik ściągnięto 11 raz(y) 120,26 KB

przod.jpg
Widok z zewnątrz
Plik ściągnięto 13 raz(y) 136,63 KB

roszondas 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-09-15, 17:31   

Jeżeli nie było ich w planach budowy wśród innych schronów, to może tworzyli takie ustrojstwo z nadwyżki materiału ( betonu ) ???. Ulewali schron pozorny. Możliwe ?

Śruba 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-09-16, 00:03   

roszondas napisał/a:
Jeżeli nie było ich w planach budowy wśród innych schronów

po pierwsze; nikt nie napisał że nie było ich w planach,
po drugie; czy plany kompletnej LM są w ogóle znane?
tak czy siak tego typu obiekty musiały być uwzględnione przy budowie RU jeśli takowy je przewidywał, bo nieprawidłowe umiejscowienie takiego obiektu mogło mieć negatywny wpływ na obronę rejonu czy odcinka.
roszondas napisał/a:
może tworzyli takie ustrojstwo z nadwyżki materiału ( betonu )

nie sądzę biorąc po uwagę fakt, że znana nam dziś LM to "podobno" ułamek docelowej.
Nie wiem czy sie nie mylę, ale czy nie jest tak, że schrony pozorne występują (w sensie zostały wybudowane fizycznie) w tych rejonach umocnionych LM które były najbliższe ukończenia?
Wydaje mi się że budowa schronów bojowych była priorytetem, a tam gdzie starczyło czasu i materiału a plan to przewidywał wznoszono obiekty pozorne.

roszondas 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-09-16, 13:38   

Ja również nie napiszę, że nie było ich w planach bo takowych nie widziałem. Wiem tylko, że na niektóre PO są plany. Myślę, że jeśli między faktycznymi schronami umieszczono by kilka pozornych, to bez wątpienia przejęły by one część ognia na siebie. Taki w sumie ich cel...Wcale nie twierdzę, że taki schron ulewano gdzie popadnie, ale zawsze jakieś dogodne miejsce się znajdzie. Na każdej budowie pod koniec dnia pozostaje część betonu i wykorzystuje się go na jakiś inny cel, np. ulewa jakiś chodnik, czy coś takiego. To że budowa schronów bojowych była priorytetem, to raczej oczywiste.
Ktoś widział schron pozorny w planach? Może na planach nie był oznaczony jako pozorny? W końcu wokoło tylu szpiegów...

Śruba 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-09-16, 19:11   

No ok, wychodzi na to że wiemy obydwaj tyle co i nic, i obawiam sie że możemy tak gdybać jeszcze długo :sad:
proponuję więc sformułować dręczące nas pytania, z nadzieją że koledzy wtajemniczeni nieco bardziej cosik nam w głowach rozświecą, co kolega na to?
Po za tym;
nie wiem jak to ująć, ... jest pod Miastkowem (ściślej na pólnoc od w/w) przy drodze do Rybak, po lewej stronie taka ... hm ściślej nieokreślona kupa betonowego gruzu. Na niektórych mapkach pojawia sie to jako ruina schronu, na innych nie. Z tego co pamiętam nie było tam elementów zbrojenia, i tu mam pytanie do koleżanki AnnS;
czy te schrony pozorne mają zbrojenie, czy jest to tylko beton?
bo tak tylko sobie gdybam że to ustrojstwo pod Miastkowem to może pozorny był. :mrgreen:

Pozdrawiam

Śruba 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-09-16, 19:13   

Po prawej, po prawej miało być! :oops:

von reuffen 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-09-16, 19:38   

Śruba napisał/a:
... jest pod Miastkowem (ściślej na pólnoc od w/w) przy drodze do Rybak, po lewej stronie taka ... hm ściślej nieokreślona kupa betonowego gruzu. Na niektórych mapkach pojawia sie to jako ruina schronu, na innych nie.

Ciekawa hipoteza, ale raczej wątpliwa. Przesiedziałem kiedyś sporo czasu nad tą kupą gruzu i ziemi, i do niczego nie doszedłem. To nie ma kształtu schronu. W dodatku leży w oddaleniu od dot-ów. W każdym razie ja zaznaczyłem na swojej mapce, by ktos mądrzejszy mógł to zweryfikować :-)

Rosjanie starannie planowali swoje fortyfikacje. Wątpię, by pozorniaczki był efektem artystycznej improwizacji. Zwłaszcza, że linie obrony nie zostały ukończone. Trudno się spodziewać, by na tym etapie prac powstała nadwyżka materiału. A gdyby była - to chyba bym wolał ją wykorzystać na budowę polówki.

roszondas 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-09-16, 20:46   

Mi sie wydaje, że wtedy także była zasada ulewania całego segmentu ściany za jednym razem. Później już inaczej się to wiąże i spada wytrzymałość. Schron pozorny nie musiał być tak robiony. To w sumie nie do rozstrzygnięcia na tym etapie :) Zbrojenie jakieś tam miał. Widać druty ok 4mm, więc może tylko takie słabe zbrojenie było. Oby się trzymał. Chociaż...co on by wytrzymał?
Warto też wziąć pod uwagę fakt, że chociaż planowanie schronów było staranne, to wykonanie nie koniecznie.

AnnS 
szeregowy

Kraj:
Poland

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2008-09-16, 21:03   

Śruba napisał/a:
Z tego co pamiętam nie było tam elementów zbrojenia, i tu mam pytanie do koleżanki AnnS;
czy te schrony pozorne mają zbrojenie, czy jest to tylko beton?
bo tak tylko sobie gdybam że to ustrojstwo pod Miastkowem to może pozorny był. :mrgreen:

Miały zbrojenie. Właściwie struktura ścian przypominała strukturę ścianek działowych - zbrojenie było, beton gorszej jakości, bez domieszki bazaltowego kruszcu.
Shiman napisał/a:
ja tez niestety nie....
wiec czyżby tylko na Brzeskim?

Nie tylko...

P.S. Dziś odkryliśmy jeszcze jeden - coś nowego. Wkrótce szczegóły na http://kriepost.one.pl . Przygotujcie się na mocne wrażenia :mrgreen: , ale najpierw musimy sami ochłonąć ;) .

pikawa 
starszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-09-16, 23:53   

AnnS wywołała mnie do tablicy - więc prosto z aparatu wrzucam fotki zrobione dziś rano.
Na zdjęciach relikty schronu pozornego imitującego jednoizbowy schron do ognia bocznego dla 1 x ckm. Stan jak widać na fotkach nie jest zadowalający, ale dało się odczytać rodzaj i przeznaczenie obiektu.
Obiekt znajduje się we wsi Szuszalewo i miał za zadanie sugerować istnienie schronów bojowych w okolicy, gdzie przed bardzo wątpliwym atakiem z nadbiebrzańskich bagien w rzeczywistości chroniły tylko umocnienia ziemne.

Szuszalewo_1.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 38,1 KB

Szuszalewo_2.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 36 KB

Odpowiedz do tematu