FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopuły w polskiej fortyfikacji
Autor Wiadomość
Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-06-22, 23:42   

sqh napisał/a:
W moim zestawieniu pod pojęciem "kopuła obserwacyjna" ująłem pancerz, z którego nie można prowadzić ognia, "obserwacyjno-bojowa" - pancerz, który nie miał zainstalowanej lawety, ale można było z niego prowadzić ogień, "bojowa" - pancerz z lawetą wewnątrz.

Czy kopuła "obserwacyjno-bojowa" była przystosowana do prowadzenia ognia z broni maszynowej? Jeżeli nie, ale można było prowadzić ogień z broni osobistej, to trudno dodawać słowo "bojowa".

Auf...

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-06-23, 14:33   

Aufmann napisał/a:
Czy kopuła "obserwacyjno-bojowa" była przystosowana do prowadzenia ognia z broni maszynowej? Jeżeli nie, ale można było prowadzić ogień z broni osobistej, to trudno dodawać słowo "bojowa".

Ależ oczywiście - można z niej było strzelać z rkm wz. 28, co ponad wszelką wątpliwość wykazali doświadczalnie Adam B. i Jerzy S., ilustrując nawet swój artykuł (Nowa Technika Wojskowa, nr 4/1997) odpowiednim zdjęciem.

Jacek 
plutonowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-06-24, 17:19   

sqh napisał/a:
Ależ oczywiście - można z niej było strzelać z rkm wz. 28, co ponad wszelką wątpliwość wykazali doświadczalnie Adam B. i Jerzy S., ilustrując nawet swój artykuł (Nowa Technika Wojskowa, nr 4/1997) odpowiednim zdjęciem.

W tym ustawieniu, pokazanym na zdjęciu o którym wspomiałeś, wszystkie łuski z wystrzelonych naboi z rkm wz. 28 odbijają sie od pancerza i trafiają strzelającego w hełm lub w :oops: twarz.
Wystrzelone łuski zalegają na podeście betonowym i dymią w przypadku obserwatora model 36.
W przypadku obserwatora 39, strzelający jest w lepszej sytuacji, gdyż podest jest ażurowy i może wymiana powietrza jest większa.

Brak nawiewu powierza, brak możlowości usuwania gazów lub nawet możliwości natychmiastowego usuwania łusek po wystrzeleniu pełnej serii z rkm, czyniło te kopuły raczej "mało" bojowymi. Nawet nie starano się zastosować rozwiązania znanego na innych fortyfikacjach. Zbierania łusek do rękawa umieszczonego przy rkm.

Z tych kopuł można prowadzić ogień, ale ..... nie nie były przystosowane do takiego zadania.
Jacek

Kaks 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-06-25, 09:00   

A czy można prosić o wrzutkę tego zdjęcia na Forum. Ja nie mam tego materiału i nie wiem o czym ta dyskusja :oops:

Kaks 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-06, 15:12   

kaks napisał/a:
A czy można prosić o wrzutkę tego zdjęcia na Forum. Ja nie mam tego materiału i nie wiem o czym ta dyskusja

Nikt nie ma tego materiału???

Mam pytanie do fachowców - czym rózniły sie od siebie kopuły bojowe model 35 i model 37 ??

maly 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-12, 22:05   

Kaks napisał/a:
Mam pytanie do fachowców - czym rózniły sie od siebie kopuły bojowe model 35 i model 37 ??

I ja przyłaczam się do tego pytania.
Czym rózniły się od siebie (grubość pancerza, wielkość, ciężar, wyposarzenie...) polskie kopuły bojowe z Huty w Ostrowcu - model 35, model 37, model 38 ???

jędruś 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-07-13, 23:28   

Kaks napisał/a:
Czym rózniły się od siebie (grubość pancerza, wielkość, ciężar, wyposarzenie...) polskie kopuły bojowe z Huty w Ostrowcu - model 35, model 37, model 38 ???

I ja przyłaczam się do tego pytania.

Jednocześnie mam jeszce inne. Kolego sqh czy znana jest koledze kopuła w fosie jednego z Fortów w Twierdzy Modlin ??? Swojego czasu takie coś widziałem ???

Anemik 
sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-08-22, 22:54   

Witam

Mam problem związany z trzema kopułami bvojowymi na Śląsku. Roboczo nazwałem je ZO model 36. Chodzi mi o pancerze:
ZO 1936 N965 - Kamień
ZO 1936 N967 - Łagiewniki
ZO 1936 N963 - Łagiewniki

W sensie konstrukcji i wymiarów jest to coś pośredniego między półkopułami ZO mod.36A, a ZO mod.36B.

Sprawa wyszła przy okazji wspólnego opracowania pancerzy w polskiej fortyfikacji. Zatem czy takie wyróżnienie jest uzasadnione i czy gdzieś jeszcze są takie kopuły??

pozdrawiam

Jaksa 
plutonowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-10-26, 16:33   

Czy kopuły modeli 35, 37, 38 i 39 (ta z podłogą) mają te same wymiary- 190cm wew. wysokości, 150cm wew. średnicy i ok. 17 cm grubości ścian? Czy lawety ckm jakoś się zmieniały? Z tego co udało mi się dostrzec na zdjęciach dostępnych w sieci, i kopuły i półkopuły miały taką samą lawetę.
Z czego robiono formy do kopuł? Czy istnieją gdzieś widoczne ślady łączenia elementów formy? Nigdy takich nie zauważyłem.
czy istnieją jakiekolwiek różnice pomiędzy modelem 38 z Zakładów Ostrowieckich i z Wspólnoty Interesów

p.s.
do jakiego typu zaliczyć ten egzęplarz z OWŚ?
www.simon.kg.net.pl/Bunkry/chebzie/d/che10a.jpg
www.simon.kg.net.pl/Bunkry/chebzie/d/che11a.jpg

Anemik 
sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-10-26, 22:12   

Jeśli chodzi o fotki to jest to kopuła W.I mod.38

Najprostrza różnica polega na ustawieniu otworów strzeleckich. ZO mod.38 mają trzy ckm od przodu i jeden od tyłu. Pomiędzy tylnią strzelnicą a bocznymi są dwa otwory obserwacyjne. Kopuła WI mod.38 ma cztery strzelnice ckm od przodu dwa otwory obserwacyjne od tyłu.

pozdrawiam

Odpowiedz do tematu