FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopuły w polskiej fortyfikacji
Autor Wiadomość
Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-07-08, 13:56   Kopuły w polskiej fortyfikacji

Czy ktoś ma materiały o polskich pancerzach?
jakie były typy?
jakie huty je produkowały?

proszę o wszelkie namiary i materiały.

Były 3 typy dzwonów obcerwacyjnych produkowanych seryjnie:
-kopuła obserwacyjna wz.34
-kopuła obserwacyjna wz.36
-kopuła obserwacyjna wz.39

Kopuły tego typu występują na terenie :
- OWŚ
- Punkt Oporu Nowogród
- Twierdza Osowiec
- Punkt Oporu Jastarnia
- Odcinek Baranowicze
- umocnienia radzieckie RU Przemyśl (zdemontowane ze wschodu)

a jakie były inne pancerze?
Ostatnio zmieniony przez Skoczek 2006-12-20, 10:15, w całości zmieniany 1 raz  

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-05, 00:20   

Na podstawie sygnatur można wskazać następujących polskich producentów pancerzy:

ZO - "Wielkie Piece i Zakłady Ostrowieckie SA", Ostrowiec Świętokrzyski
WI - "Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych SA", Chorzów
HUTA ZYGMUNT - Huta Zygmunt, Łagiewniki
[specyficzne logo] - Huta Trzyniec (d. Banská a hutní spole?nost’ T?inec)
[specyficzne logo] - "Stowarzyszenie Mechaników Polskich z Ameryki SA", Pruszków :D

A z pancerzy "pozakopułowych" wymienić można cylindry szybów wież pancernych z Osowca (ZO 1931), przedpiersia stanowisk moździerzy z Modlina (ZO 1936), takież pancerze dla armat p-panc z Węgierskiej Górki, Krzyżowej czy Niezdary (ZO i "Mechanicy", 1939). Bicia "WI" mają natomiast framugi zrzutni granatów i wyrzutni ładunków oświetlających pod Wizną, choć te elementami pancernymi chyba nie są - po prostu producent się podpisał.

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-07, 10:50   

A nie udało się przypadkiem Tobie, albo Jurkow dotrzeć do jakiejś dokumentacji tych pancerzy? Bo jak nie to pozostanie jedynie mozolna robota z odtworzeniem i rozrysowaniem. Tutaj mam nadzieję na wsparcie w postacji Kolegi Roberta Jurgi, ale jak go przekonać ).2
Nie wiesz przypadkiem ile kopuł wyprodukowano wz. 39 z Trzynca?

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-07, 17:58   

Niestety, nie. Ja oczywiście szukałem przede wszystkim dokumentacji armat fortecznych i ich pancerzy w pruszkowskich "Mechanikach", póki jeszcze istnieli, ale okazało się, że z przedwojennych papierów w fabryce nie zachowało się właściwie nic.

Moim zdaniem prawdopodobne jest, że trzynieckich wyprodukowano conajmniej tyle, na ile wskazuje najwyższa sygnatura. Kopuł zachowały się - o ile mi wiadomo - 3 sztuki, ale ja mam spisany tylko numer z Nowogrodu - czyli 13. A sądzę, że do wybuchu wojny spokojnie byli w stanie odlać pewnie ze 2-3 razy tyle.

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-07, 22:12   

a byłeś może pod Przemyślem w Krasiczynie - tam też jest jedna wz.39 na schronie z Linii Mołotowa, ciekawe jak ma numer. Oczywiscie byłem tam ale gdzie karteluszka z numerem ).9

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-08, 23:36   

Nie byłem. Gdybym był, pewno bym miał spisany ten numer.

WRRRRÓć... Niezdarę, na której jest trzecia kopuła, schodziłem całą, a numeru obserwatora nie spisałem... :oops:

No i w ogóle te nasze, czy raczej jurkowe chyba, określenia "wzór ileśtam" są mocno umowne - wszystko wskazuje na to, że nazwą kopuły był po prostu numer odpowiedniej instrukcji ją opisującej. Ja znalazłem na razie tylko jeden taki. Otóż kopuła obserwacyjna tzw. "wz. 36" (sześciootworowa, ZO) nazywała się "Fort. 15 / 1935".

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-09, 10:42   

Masz racje. Jurkowe określenia są umowne, ale oddają setno sprawy. Ciekawe czy gdzieś zachowały sie jeszcze instrukcje z pancerzami - np ta z 1935 roku (Fort. 15 / 1935) ? W CAW-ie jakos ich nie wypatrzyłem (jeszcze?)

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-09, 21:26   

A bo i ja nie wypatrzyłem stosownej instrukcji, jeno korespondencję, w której dyskutowano, czy w sześciootworowej kopule obserwacyjnej Fort. 15 / 1935 jest potrzeba i możliwość techniczna zrobienia siódmej dziurki i wstawienia weń peryskopu.

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-12-05, 09:26   

Niestety chyba nigdzie nie zachowały sie instrukcje polskich pancerzy - w szczególności myślę o kopułach obserwcyjnych i bojowych. Jedyna możliwość to chyba odtworzenie i wyprodukowanie ponownie dokumentacji.
Czy słyszałeś aby ktoś się za to zabrał? A sprawa robi się pilna ze wzgledu na działalność skupów złomu. ).9
Może by tak pokombinować i od wiosny się za to zabrać? Co o tym myślisz? Sprawa "rysownika" chyba jest łatwa do opanowania ).11 Myślę o koledze Robercie J.

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-12-06, 22:55   

Jurek pokazywał mi kiedyś tabelki, zestawione dość dawno temu przez niego i kolegów (m. in. Adama B. i Krzyśka M., którzy, zdaje się jako pierwsi, wypatrzyli, że kopuły WI mają jednak sygnatury, tyle, że małe i bite, a przez to słabo widoczne), próbujące jakoś typologizować śląskie pancerze. A rzecz jest trudna, bo na przykład wśród wczesnych odlewów ZO właściwie nie ma 2 identycznych (formy im się chyba rozjeżdżały...) . Niemniej jednak, powstały spis sygnatur, ilości otworów, grubości ścian, dawałby jakąś podstawę do dalszych prac.

Ja na razie dokładnie zwymiarowaną mam tylko poniemiecką "stal-beton-stal", bo mi była potrzebna do publikacji o Poznaniu, która ma się ukazać ponoć jeszcze przed Świętami :D Podobno mój rysunek techniczny obrobiony Corelem wyszedł bosko, ale ja go jeszce nie widziałem, więc nie wiem...

Odpowiedz do tematu