FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obiekty pozorno - bojowe
Autor Wiadomość
chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-06, 11:38   

Przede wszystkim, nie widac tam takiego wejscia jak przy tym z obcieta kopula. Tylko sciany boczne. Ale dlugo tam nie bawilem, moze?

kaponir 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-06, 17:30   

Ściana czołowa jest tam nadal tylko odstrzelona i leży na przedpiersiu, pamiętajcie też o miejscowych pozyskiwaczach "wszystkiego". Po odkopaniu resztek płyty schronu na dziudźkowym dole okazało się, że równie duże zniszczenia powstały już po wojnie, wyżej wymienieni obchlastali prawie wszystkie pręty zbrojeniowe poziome, pionowe, skuli posadzki w prawie wszystkich pomieszczeniach, oprócz jednego z agregatem prądotwórczym, rozkuli dwie odstrzelone ściany. I wyobraźcie sobie, że gdy odkopywaliśmy płytę rumosz, darń i piach zsypywaliśmy na jedną wielką pryzmę (robiliśmy to w weekendy - praca), w tak zwanym międzyczasie jeden z potomków owych odzyskiwaczy zaidolił część zachowanej w niezłym stanie posadzki i połowę pryzmy z rumoszem i całą resztą. Podejrzewam, że reszta owego schronu pozorno-bojowego padła ofiarą miejscowych stąd tylko kilka ścian. Na wspomnianym zdjęciu wyrażnie widać wejście do schronu takie samo jak w tym z uciętą kopułą. Pozdrawiam.

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-06, 18:08   

Posadzkę ukradli? Nieźle :-)

PS. Oto rzeczona fotka, wygrzebana onegdaj w internecie:

schr02_01.jpg
Plik ściągnięto 5444 raz(y) 42,39 KB

Ostatnio zmieniony przez chudzin 2006-10-07, 00:33, w całości zmieniany 1 raz  

kaponir 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-06, 18:55   

Wydaje się śmieszne? Słuchaj jak okazalo się, że ukradli kupę kamieni to mnie ci ludzie już niczym nie zdziwią. Gdy spawaliśmy kopułę przyszedł tubylec i stwierdził żebyśmy się nie trudzili, bo oni i tak ją ukradną, miał szczęście, że mówiąc stał daleko i był na rowerze i na dodatek szybko potrafił na nim jeździć. Nam ręce opadły. :shock:

von reuffen 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-06, 21:25   

Mimo wszystko nie pasuje mi strop na tych dwóch - nie ma po nim ani sladu, a reszta stoi tak, jak stała (gdy odleciała :) )

kaponir 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-08, 14:19   

Na zdjęciu na bank jest pozorno-bojowy przy samotnym gospodarstwie. Pisząc o kradzieży posadzki i kupy piachu miałem na celu zaznaczyć jakie były lub mogly być dalsze losy tegoż betona i jestem przekonany, że gdybym pogrzebał w niedalekim gospodarstwie to coś z niego na pewno by się znalazło. W Maliszewie w opuszczonym gospodarstwie koło zasypanego, w początkowym stadium budowy, schronu ciężkigo znaleźliśmy całą masę fantów, łącznie z dwuteownikami w stropie piwnicy. Czemu to samo nie mogłoby się stać koło Nowogrodu? Ciekaw jestem co się stało z ruinami schronów w Szablaku i Starej Łomży? Wyparowały?

von reuffen 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-08, 14:51   

te budynki z tyłu swoim położeniem i kształtem bardzo pasują do tego gospodarstwa. Tylko czy nie są to jakies baraki zwiazane z budową? Czy te gospodarstwo istniało we wrześniu'39?

Dawno nie byłem przy tych schronach, ale spróbuje przeanalizować te dwa zdjęcia z poczatku watku :)

zaznaczyłem odpowiadajace sobie krawędzie. Jeden z fragmentów schronu na górnym foto odleciał, obrócił sie w powietrzu, i wbił w ziemię do góry nogami. Oba mają zamarkowane okrągłe otwory wentylacyjne (okragłe).
O ile pamietam, to w tym rozwalonym w zaznaczonym na pomarańczowo miejscu jest niewielki otwór, mniejszy od wejściowego z obiektu pozorno-bojowego - widać to od wewnątrz schronu.
Od niebieskiej krawędzi powinien odchodzić korpus korytarza ze strzelnicą Zaznaczyłem go na czarno, brak jakichkolwiek śadów świadczących o tym, że istniał. Podobnie z posadzką.
Częśc z wejściem jest charakterystycznie wydłużona, brak tego fragmentu na górnym foto.

A schron koło gospodarstwa (zachowane fragmenty) ma te same cechy, co wyżej oopisany obiekt, co do którego przeprowadziłem ta analizę?

porównanie.PNG
Nowogród
Plik ściągnięto 26 raz(y) 562,83 KB

kaponir 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-08, 15:55   

Masz czas może podskoczymy w teren i pogadamy sobie w terenie?

kaponir 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-08, 16:16   

O schronie, który przedstawiłeś pisze Miniewicz, że nie miał formy jak dwa pozostałe ale mógł i najprawdopodobniej miał wewnątrz coś w rodzaju "korytarzyka" krytego balami drewnianymi, spełniającego rolę niewielkiego schronu drewniano-ziemnego.

von reuffen 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-10-08, 16:18   

mam czas i chęć, tylko nie z dnia na dzień :) 14-go ma być wieksza grupa, może wtedy zrobimy konsylium?:)
zgadzam sie, że mogło być tam stanowisko na km.
vR

Odpowiedz do tematu