FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie fortyfikacje na wschodniej granicy - do 17.IX.1939 r
Autor Wiadomość
Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-09-21, 21:54   Polskie umocnienia na wschodzie

Wygrzebałem zdjecie z polskich umocnień na wschodzie.
Aż sie łezka kręci. Zdjecie pochodzi z terenów Białorusi z pasa działanie Armii Baranowicze. Czy był tam ktoś ostanio?

wschb1.jpg
Plik ściągnięto 15489 raz(y) 36,55 KB

Ostatnio zmieniony przez Skoczek 2005-10-01, 18:01, w całości zmieniany 1 raz  

jędruś 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-09-22, 08:45   

niestety na wschodzie nie byłem i nawet nie wiem za bardzo co tam zostało wybudowane. Czy możesz coś więcej na temat tego schrony (schronów) powiedzieć? Kiedy te umocnienia byłu budowane? A schronik prezentuje się ślicznie ).1

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-10-01, 18:00   

polecam wypad za wschodnią granicę. Możliwe że w 2006 znowu tam bruknę ).1

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-03-05, 22:02   Polskie fortyfikacje na wschodniej granicy - do 17.IX.1939 r

To może taki temat - polskie fortyfikacje na dawnej granicy wschodnie. Plany, zdjecia, materiały, informacje co i gdzie zobaczyć.

Poniżej Zaosie

w3.jpg
Plik ściągnięto 15469 raz(y) 20,54 KB

w1.jpg
Plik ściągnięto 15469 raz(y) 33,6 KB

TVN 
plutonowy

Kraj:
Belarus

Wysłany: 2006-09-16, 21:37   

Witam Panstwo,

bardzo interesje mnie informacja o RU Odcinek Baranowicze i polskich schronach na terene Bialorusi. Dlatego zwracam sie o pomoc na ten forum. Problem jest w tym ze mieshkam w Bialorusi i dostac tutaj tej informacju wcale niemorzliwe. Prawda mam juz nektorze publikacje na ten temat (Kot M., Wschodnie umocnienia Rzeczypospolitej. cz.1 Odcinek Baranowicze, Archeologia Wosjowa, nr 4, 1994 i Sadowski J., Baranowicka "Twierdza". Perły fortyfikacji II R.P., Infort, nr 2(19), 2001.)
Ale takze znam ze sa inne polskie publikacje na ten temat:

1. Kucharski Sz.Fortyfikacje Nowogródczyzny, Spotkania z Zabytkami, nr 2, 2000.
2. Miniewicz J., Polskie fortyfikacje wschodnie okresu międzywojennego w świetle dokumentów, Fortyfikacja, t.I, 1995.
3. Nesterczuk L., Ufortyfikowana linia obronna "Baranowicze - Pińsk" z lat 1916 - 1939 na terenie ziemi brzeskiej, Fortyfikacja, t.XI, 2000

I dlatego chce zapytac byc morze kto z Panstwa ma te materjaly albo dostep do nich? I wcale mnie interesuey co to jest za wydanie "Fortyfikacja, t.I"

Znalazlem na forumie taka informacja od Skoczek ktory napisal: "Może by tak wybrać się na polskie umocnienia ? Można było by pokusić się o Białoruś - ale czy ... Co sądzicie - szlakiem umocnień Baranowicz - Odcinek Darewo -Łabuzy nad rzeką Szczarą? Paszporty wtedy są konieczne, materiały o umocnieniach są" i z tego mam nadzeje ze takie materialy moga byc.

Mam takze jescze kila pytan o polskih schronach zbudowanych na granice wshodnej, ale musze najperwsz pszygotowac kilka zdjec.

Pszepraszam bardo za moj jezyk polski, nie znam jego doskonale ale mam nadzeje ze mozna zrozumiec co ja napisalem.

TVN 
plutonowy

Kraj:
Belarus

Wysłany: 2006-09-18, 19:01   

Prosze bardzo o pomoc: w jaki sposob mozna dodac zdjecia zeby mozna bylo ich poznej widac na forumie? Chce pokazac kila zdjec i zapytac kilka pytan o nich.

anarchista 
Moderator

Kraj:
Kiribati

Wysłany: 2006-09-18, 19:47   

pod tematem masz przycisk "Odpowiedz" - użyj go by napisać odpowiedź, pod spodem masz okienka do załączania plików -> podaj scieżkę do fotki i kliknij "Dodaj załącznik"

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-09-18, 22:32   

O fortyfikacjach polskich na Białorusi zachowało się sporo materiałów archiwalnych (plany umocnień, schronów itp...) W terenie wiele schronów nie zostało jednak wybudowanych. Kolega sgh jest autorem jednego z artykułów wymienionych przez Kolegę TVN, inny z artykułów jest autorstwa Kolegi jes ).1 Może mają wersje elektroniczne i udostępnią materiał. Ja wybieram się na wiosnę na Białoruś. Może byśmy tak się spotkali w rejonie Baranowicz? Termin do ustalenia.
A może kolega sqh z nami podskoczy?

Kolego TVN gratuluję świetnej znajomości języka polskiego, pozdrawiam ).11

jak masz problemy z umieszczeniem zdjęć na Forum, podeśli mi na pocztę to je wrzucę - w_kaczynski@o2.pl

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-09-18, 22:41   

Bibliografię tematu uzupełnia jeszcze artykuł Andrzeja Aksamitowskiego "Charakterystyka systemu umocnień stałych wschodniej granicy II Rzeczypospolitej", [w:] Studia i Materiały do Historii Wojskowości, tom XXXVII, 1995.

"Fortyfikacja" to periodyk wydawany nieregularnie (średnio raz na rok) przez Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji. Tom I jest już dawno wyczerpany i raczej nie do dostania, tom XI jeszcze jest w sprzedaży.

Jeśli chodzi o same artykuły, to najprostszą metodą byłoby przeskanowanie ich i przesłanie Ci mailem albo wstawienie na stronę. Tylko tego byłoby dość dużo - parędziesiąt stron co najmniej... Czy ktoś z posiadaczy artykułów może pomógłby w tej operacji...? Podzielilibyśmy się jakoś robotą... :cool:

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-09-18, 22:53   

Skoczek napisał/a:
Może mają wersje elektroniczne i udostępnią materiał.

Ja mam to w wersji elektronicznej oczywiście i moge udostępnić, ale wtedy będzie bez zdjęć i mapek. Mogę jednak całość przefotografować z oryginału.

Skoczek napisał/a:
Ja wybieram się na wiosnę na Białoruś. Może byśmy tak się spotkali w rejonie Baranowicz? Termin do ustalenia. A może kolega sqh z nami podskoczy?

Czemu nie :cool: Ostatni raz byłem tuż przed wprowadzeniem wiz, na wiosnę 2004. Z wizą jeszcze nie jechałem; nie wiem, jak to teraz wygląda. Ale kontakty w Baranowiczach raczej sie nie zmieniły.

O właśnie - wrzućcie w Google Maps hasło "Baranovichi Belarus", powiększcie na maksa i pojeździjcie (najlepiej z mapą topograficzną w ręku) po polach wokół Arabowszczyzny, Zaosia, Bartników, Skrobowa, Darewa albo Kroszyna - polskie schrony widać jak na dłoni! :mrgreen:

Odpowiedz do tematu