FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopuła Obserwacyjna Trzyniec model 39
Autor Wiadomość
Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-13, 15:32   

Myślicie że nikt nie ma zadnych informacji ani zdjęć w tym temacie? Zapraszam do umieszczenia na Forum wszelkich informacji ).11

Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-14, 02:46   

Mam zdjęcia z Niezdary, Nowogrodu i Dybawki.

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-14, 09:20   

Aufmann napisał/a:
Mam zdjęcia z Niezdary, Nowogrodu i Dybawki.

A możemy liczyć na jakieś ich opublikowanie u Nas? Kolega pstryka takie fajne ujęcia :15

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-22, 11:25   

to dla reanimacji tematu - kolejne zdjęcie z Niezdaru.
Zapraszam do umieszczania informacji, zdjęć :15

model39_ows.JPG
Plik ściągnięto 14 raz(y) 99,44 KB

Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-22, 19:28   

Witam,
Prezentuję obiecane wcześniej zdjęcia kopuły obserwacyjnej model 39.
Od pewnego czasu interesuję się pancerzami. Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia kopuły obserwacyjnej model 39 z Nowogrodu, a raczej prezentuję efekt trafienia pociskiem ppanc. Widoczny na zdjęciu „kwiatuszek" jest w momencie powstawania niebezpieczny dla obserwatora znajdującego się w kopule. Cały wysiłek konstruktorów pancerza zdążał do tego, aby przez skład chemiczny stali, odpowiednią obróbkę cieplną, a w efekcie tego przez uzyskaną twardość i strukturę pancerza, nie doprowadzić do powstawania odprysków czy odłamków pancerza w momencie trafienia go pociskiem ppanc. Dlatego też powstał pomysł zastosowania wkładek przeciwodpryskowych montowanych od wewnętrznej strony kopuły. Wkładka, w postaci profilowanej blachy z "miękkiej stali”, miała chronić załogę przed trafieniem odłamkami pancerza.

Pozdrawiam Auf…

Przepraszam, ale zdjęcia były już publikowane. ostatnie zdjęcie przedstawia kopułę z Nowogrodu od tej "ładniejszej" strony.

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-22, 23:50   

O jaki ładne zdjęcia :15
zapraszamy ponownie i prosimy o jeszcze

Mam takie pytanie, bo gdzieś mi uciekła odpowidź.
A więc w Nowogrodzie jest kopuła nr 13, w Dybawce nr 103, a jaki numer ma ta w Niezdarze? Ma ktoś spisany?

Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-23, 00:46   

Skoczek napisał/a:
A więc w Nowogrodzie jest kopuła nr 13, w Dybawce nr 103, a jaki numer ma ta w Niezdarze? Ma ktoś spisany?

W którym miejscu kopuła w Dybawce ma metrykę. Spędziłem w niej trochę czasu, co było limitowne trwałością akumulatora latarki. Czy koledzy posiadają zdjęcie tej metryki?

Pozdrawiam Auf.

Cytowne pytanie Skoczka jest nadal aktualne.

Otwór obserwacyjny w kopule obserwacyjnej model 39.

szuwar24 
starszy sierżant

Kraj:
Iceland

Wysłany: 2006-12-23, 01:11   

ile w przyblizeniu moglo byc kopul model39. to tylko chec poznania mocy przerobowych polskiego przemyslu w tamtych czasach

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-23, 23:21   

Skoro ta w Dybawce ma numer 103 to minimum tyle :15
Osobiście widziałem numer 13 na metryczce w Nowogrodzie - ostsnio jak byłem w Dybawce - październik tego roku to nie miałem możliwości wejscia do kopuły - przeszkadzał mi w tym celu garnitur :15 :15 :15 i pantofle. Do Niezdary nie wlazłem :oops:

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-12-24, 22:39   

A ja mam wątpliwości i się zastanawiam, czy aby w celach propagandowych nie robiono przerw w numerach tych konkretnie kopuł - tak jak to czyniono na przykład przy produkcji bombowców "Łoś".

Bo zobaczcie - kopułę tę zaczęto wszak produkować najwcześniej w listopadzie 1938 roku, a niewykluczone, że później, gdyż najniższy znany numer - 13 - datowany jest już na 1939 rok. Mało też prawdpodobne, by najwyższy znany numer - 103 - był ostatnim wyprodukowanym. Załóżmy więc, że wyprodukowano ich 120 sztuk. Czyli, zakładając optymistyczny scenariusz czasowy, produkowanoby ich 12 na miesiąc. Co 2-3 dni Hutę Trzyniec opuszczałaby nowa kopuła obserwacyjno-bojowa.

W takim tempie nie pracował nawet największy polski producent pancerzy - Zakłady Ostrowieckie - które do sierpnia 1939 roku wyprodukowały nie więcej niż 30, może 40 sztuk kopuł (najwyższy znany numer z 1938 roku to 1101, najwyższy z 1939 roku - 1119; a tu ciągłość numeracji jest niemal pewna) i może z 10 pancerzy fortecznych armat p-panc (znane są sygnatury od 1 do 6).

Dla porównania: realizując jednorazowe, jak się zdaje, zamówienia, Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych przez cały rok 1938 wyprodukowała ok. 50 dużych kopuł (a i to z przerwami w numeracji), zaś Huta Zygmunt w tym samym czasie - ok. 60-70 mniejszych. Czyli normalna moc przerobowa wytwórni to ok. 5 kopuł na miesiąc, albo jedna kopuła na 6 dni.

No i jeszcze jedno pytanie: na co komu by było 120 kopuł obserwacyjno-bojowych? Fakt, stal się nie starzeje i elementy takie można było magazynować długo, ale chyba w 1939 roku czekały w kolejce ważniejsze zamówienia wojskowe...?

Odpowiedz do tematu