FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
bloki bojowe z poternami
Autor Wiadomość
Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-13, 18:29   

to już chyba pytanie to kolegi TW. Ja własnie odwiedziłem juz 4 poterny z Osowieckiego RU - wszystkie łaczą dwa schrony - ciekawe z jakiego źródła kolega Schliemann ma wiadomośc o łaczeniu trzech schronów? Na wzgórzu 190,3 koło Niedzwiadnej są dwa bloki łaczace po dwa schrony, na wzgórzu 176,8 w rejonie miejscowości Dołęgi jest też poterna łącząca dwa obiekty, no i w rejonie miejscowości Komosewo odwiedziłem też połaczone poternami dwa obiekty. A więc w terenie nie znalazłem żadnego miejsca gdzie by były połaczone trzy obiekty. Chyba że coś przeoczyliśmy. Z braku czasu nie sprawdzilismy ostatnio z kolegą chudzinem (który obiecał dać na Forum mapki) tych obiektów pomiedzy którymi jest rura wentylacyjna. Może tam cos jeszcze być? Czy to już wszystkie poterny na Linii Mołotowa? Może gdzieś jeszcze są, może gdzieś poza naszymi granicami. Tutaj prosze kolegę TW o pomoc i informację.

tw 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-13, 21:00   

Kompleks trzech obiektów połączonych poternami znajduje się na skraju Wąsoszy, przy drodze na Niećkowo. Łatwo trafić - wystarczy kierować się w stronę z daleka widocznych hałd miejscowej żwirowni. Radzę się pośpieszyć, bo 2 obiekty niedługo przykryje hałda żwiru. Niestety, wejście do wnętrza schronów jest niemożliwe. Przez długi czas w poternach składowano odpady chemiczne. W 2002 r. poterny opróżniono, a wejścia i zniszczone strzelnice zamurowano.

To nie wszystko. W kilku punktach oporu dopiero rozpoczęto łączenie schronów poternami, kilka takich miejsc znalazłem, mam też trochę niesprawdzonych jeszcze namiarów.

Aha, kolego Skoczek. Była okazja obejrzeć parę ciekawostek. Na forum zamieścił kolega zaproszenie na wycieczkę w dniu 12 listopada (zbiórka w Niedźwiadnej ok. 8.30). Czekałem tam jak jeleń przez kilka godzin. Nic dodać, nic ująć.

TW

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-13, 22:04   

upsss.... :oops: :oops: :oops: Seredecznie przepraszam, nie dotarlismy z kolegą chudzinem do Niedźwiadnej, zatrzymaliśmy się w Dołęgach. Kilka osób kontaktowało się ze mna na PW w sprawie tego wyjazdu, ale ostatecznie odwołały swój udział i nikt na Forum nie potwierdził swojego udziału. Gdybym wiedział, że kolega będzie, to bym rwał do Niedźwiadnej bez zastanawiania się. Jeszce raz serdecznie przepraszam :oops: Myślę, że i kolega chudzin jest rozczarowany. A dla mnie to wielka strata i szkoda biorąc pod uwagę, że mógłbym mieć jeszcze lepsze imieniny :roll:
Wniosek jest na przyszłość, że niezależnie od info na Forum punkt zbiórki trzeba odwiedzić.
Mam nadzieję, że ten nieszczęśliwy "wypadek" nie będzie miał negatywnego wpływy na przyszłość.
A sprawy fortyfikacji radzieckich i potern chętnie bym omówił w terenie.
Schrony w rejonie Wąsoszy planujemy z kolegą chudzinem jeszcze odwiedzić, ale to chyba już wiosną. Teraz podróż do Wąsoszy i oberek do domu - to dla nas ponad 5 godzin. A w terenie można buszować tylko do 6 godzin.
Czy rosjanie tylko w Osowieckim RU robili poterny?

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-14, 09:53   

Mapki porobię jak będę miał w domu jakiś sprawny komputer, obecnie nie mam :-(
Szkoda żeśmy się z kolegą TW nie spotkali, byłoby mniej błądzenia. Ale to błądzenie zaowocowało odnaleziem dwóch obiektów w okolicy Obrytek których nie było na zamieszczanych na tym forum mapkach. Czy tylko dwóch?... Szkoda że musieliśmy przerwać w rejonie Wąsoszy (Wąsosza?), gdzie dookoła było jeszcze pełno obiektów. Może na wiosnę.

Schliemann 
Expert

Kraj:
Vatican

Wysłany: 2005-11-14, 21:21   

Ba, gdyby to było coś konkretnego o tej "ukrytej" - wieść jest z grupy B. Stańczuka :) Tak jak napisał TW - niektóre niewykończone schrony w rej. Szczuczyna były przygotowane do połączenia poternami. Aha, według kolegi Rafała GW mogła być (powstawać?) także w Zabrowskim RU k. Aleksandrowa. Być może nie wykonano jej wszystkich elementów.

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-15, 22:04   

a gdzie ten Aleksandrów w tym Zabrowskim RU jest?

Schliemann 
Expert

Kraj:
Vatican

Wysłany: 2005-11-16, 16:15   

Chyba niedaleko Śniadowa...

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-11-16, 22:38   

to na doby początek zdjęcia z poternami z Osowieckiego RU - rejon miejscowości Dołęgi

dolegi1.jpg
i schronik
Plik ściągnięto 4781 raz(y) 41,19 KB

dolegi2.jpg
poterna
Plik ściągnięto 4780 raz(y) 24,8 KB

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-12-01, 19:10   

Kolejna próba zrobienia mapki tego rejonu... Na pewno jeszcze coś zostało, chociażby ten schron na południe od Obrytek (?), który tylko widzieliśmy z samochodu...

Niedzwiadna mapka 2.jpg
Plik ściągnięto 4611 raz(y) 119,76 KB

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2005-12-01, 19:15   

biorąc pod uwagę bardzo popularna metodę "inwentaryzacji" fortyfikacji z samochodu to i tak duży sukces, że jeszcze cos w Obrytkach wypatrzyliśmy ).1
A mapki jak zwykle są super ).6
Szkoda tylko, że rozmineliśmy się wtedy z kolegą tw

Odpowiedz do tematu