FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
URBANY W LEKSYKONIE
Autor Wiadomość
tdk 
kapral

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-13, 21:17   URBANY W LEKSYKONIE

Od wczoraj w sprzedaży dostępny jest 37 tom Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia Wrzesień 1939. Autorzy panowie Szymon Kucharski i Piotr Kurzawa opisują polskie schrony bojowe fortyfikacji polowej. Tytuły rozdziałów:
Pierwsze polskie studia i prace fortyfikacyjne
Budowa fortyfikacji stałych
Schrony żelbetowe w fortyfikacji polowej
Przebieg budowy
Wrześniowa próba
Czy wiesz że?
Przeciwnik
Przeszłość i teraźniejszość

Owicz 
starszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-14, 16:40   

Warto zauważyć, że po baterii im Laskowskiego i moździerzu 220mm jest to już trzeci zeszyt o tematyce związanej z fortyfikacją. I nie ostatni skoro w zapowiedziach jest Twierdza Modlin. Jest to pewną miarą aktualnego stanu spopularyzowania tematu.
Jakkolwiek przedmiot (schrony polowe) jest już od dawna znany w środowisku zainteresowanym fortyfikacją, znalazło się w publikacji także nieco nowego materiału (m.in. fotografia ciekawego lecz niestety najprawdopodobniej nie zachowanego obiektu z Krakowa). W sumie nie należy dać się zwieść popularnemu charakterowi serii - opracowanie ma charakter popularno-naukowy i nie odbiega poziomem od artykułów publikowanych swego czasu w INFORCIE czy FORTECY.

dolek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-14, 20:50   

A ja jestem trochę zawiedziony tym tomikiem z serii, liczyłem na więcej, brakuje np. dokładniejszego omówienia tych małych schronów obserwacyjnych (nie opisanych w Instrukcji) a wśród nich występują różne odmiany (że tak powiem), brakuje rysunku schronu czołowego z uchem (P. Kalisz) no i bardzo mało zdjęć archiwalnych z tego co się orientuję to są ich pewnie setki a w dodatku są rozpoznane ...

tdk 
kapral

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-14, 21:08   

Po pobieżnym przejrzeniu w oczy rzuca się także brak chociażby zdjęcia schronu z Kochcic pod Lublińcem oraz schronu z miejscem na kopułę z pod Mławy.

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-16, 19:48   

dolek napisał/a:
A ja jestem trochę zawiedziony tym tomikiem z serii

Dobrze, że tylko "trochę" :mrgreen:

Zmieścić *wszystko* w 70 000 znaków i 60 ilustracji nie było możliwe. Istnienie schronów małych i czołowego z uchem jest jednak zaznaczone w tekście (małe są też na zdjęciach). Kwestią subiektywną jest natomiast, na ile ich opis powinien być dokładniejszy. Więcej rysunków by nie weszło, a zależało nam zwłaszcza na pokazaniu ilustracji z "Instrukcji Saperskiej", o której wiele osób słyszało, ale mało kto miał całość w rękach.

dolek napisał/a:
no i bardzo mało zdjęć archiwalnych z tego co się orientuję to są ich pewnie setki a w dodatku są rozpoznane ...

Ale jaki jest ich walor poznawczy? W większości przypadków, schron w 1939 r. wygląda podobnie, jak schron w 2014 r. Poza tym, ja nie mam zbyt wiele takich fotek, a nie mam też w zwyczaju uskuteczniać szabru na Ebayu, a potem publikować czegoś w książce jako "ze zbiorów autora". Myślę również, że ciekawsze są te wyszperane w nieuporządkowanych kolekcjach CAW - chyba wszystkie publikowane po raz pierwszy.

Zauważ też, że chociaż Owicz zaliczył serię "WLU 1939" do publikacji popularno-naukowych, to moim zdaniem, charakter popularny w niej jednak przeważa. Z tej też przyczyny, nie planowałem reklamować tej książeczki na niniejszym forum. To nie są publikacje, kierowane do specjalistów - oni z nich się raczej niczego nowego nie dowiedzą, a mogą się trochę zawieść :mrgreen: Tak, jak i ja nie nastawiałem się na rewelacje, kupując Twój tomik o baterii cyplowej, a znając przy tym stosowny artykuł w "Fortecy" albo "Zeszyt Helski" nr 6 Twojego autorstwa.

tdk napisał/a:
Po pobieżnym przejrzeniu w oczy rzuca się także brak chociażby zdjęcia schronu z Kochcic pod Lublińcem oraz schronu z miejscem na kopułę z pod Mławy.

...i wielu innych, jako że niemal każdy urban jest inny :mrgreen:

O ile zdjęcie schronu z Lublińca odpadło po dłuższej dyskusji, o tyle wykonanie interesującego ujęcia schronu kopułowego spod Mławy graniczy z cudem. Konia z rzędem temu, kto bez przytarganej do lasu drabiny sfotografuje ładnie strop z dziurą. A z boków schron wygląda tak samo, jak i inne urbany.

A teraz - errata:
s. 16, podpis zdjęcia - jest: "czerpnia powietrza", winno być: "wylot zużytego powietrza";
s. 36, nagłówek tabeli - jest: "raoporu", winno być: "raportu";
s. 62, łam prawy, wiersz 9 - jest: "wschodniego", winno być: "zachodniego".

tdk 
kapral

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-16, 20:26   

Ja wcale nie czynie zarzutu z braku zdjęć lub rysunków tych dwóch obiektów, rozumiem konieczność zmieszczenia się z obszernym materiałem w małej objętości, i cieszę się z każdej publikacji na tematy bumkrowe (na marginesie ciekawe jak poradzą sobie autorzy zapowiadanego tomiku o twierdzy Modlin) sądzę tylko że akurat te dwa schrony są tak unikatowe że warto było by je pokazać chociażby kosztem innych urbanów które aż tak bardzo się od siebie nie różnią oczywiście w obrębie jednego typu.
Ps. W lesie pełno jest naturalnych drabin :mrgreen: , problematyczne może być natomiast pole widzenia.

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-16, 20:41   

Z Lublińca zrezygnowaliśmy, z uwagi na zamieszczenie dwóch rysunków z "Instrukcji": projektu schronu oraz schematu szalowania, przedstawionego na tym właśnie projekcie. Odstępstwa od projektu opisaliśmy w tekście. Braliśmy też pod uwagę fakt, że z zewnątrz schron ten przypomina typowego urbana na ckm (co, patrząc z innej strony, też jest swoistą ciekawostką, ale jednak temat odpuściliśmy).

Podobnie, po dyskusjach, wyleciało kilka innych zdjęć - a to z Pułtuska, a to z Zegrza, a to z Koła - na których można by było pokazać coś, czego nie ma na innych zdjęciach obiektów tego samego, zdawało by się, typu. Ale zwróć uwagę, że w przeciwieństwie do "Łosia" czy 7TP, nasze schrony każdy zainteresowany może obejrzeć podczas wycieczki w teren i ciekawe detale poodkrywać samemu.

Na pocieszenie mogę jednak dodać, że praca nad tomikiem zmobilizowała nas do dalszego pisania rozpoczętej niegdyś, rozgrzebanej i dotychczas nie skończonej monografii tematu, opatrzonej aparatem naukowym i nie ograniczonej objętościowo. Nie obiecuję, że szybko ujrzy to światło dzienne, ale kiedyś - na pewno... :cool:

Tomik o twierdzy Modlin pisze jeden autor - o ile mi wiadomo, dotychczas zajmujący się krajoznawstwem, a nie stricte fortyfikacjami. Mam więc pewne obawy, ale trzymam też kciuki - obym był fałszywym prorokiem.

A te drzewa wokół schronu kopułowego pod Mławą to są niestety takie, że nijak na nie nie wejdziesz bez sprzętu... Pozostaje drabina.

dolek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-16, 20:55   

sqh napisał/a:
Ale jaki jest ich walor poznawczy? W większości przypadków, schron w 1939 r. wygląda podobnie, jak schron w 2014 r. Poza tym, ja nie mam zbyt wiele takich fotek, a nie mam też w zwyczaju uskuteczniać szabru na Ebayu, a potem publikować czegoś w książce jako "ze zbiorów autora".

A walor chociażby taki że zdjęcia te zrobione są w 1939r. i możemy obejrzeć schrony w ich pierwotnym otoczeniu - czy to nie walor poznawczy :?: Poza tym na zdjęciach są schrony których już dzisiaj nie ma... Poza tym w zeszłym roku proponowałem ci udostępnienie zdjęć archiwalnych które posiadam w swoim zbiorze i nie uskuteczniałbyś szabru z Ebaya :mrgreen: :mrgreen:
sqh napisał/a:

Tak, jak i ja nie nastawiałem się na rewelacje, kupując Twój tomik o baterii cyplowej, a znając przy tym stosowny artykuł w "Fortecy" albo "Zeszyt Helski" nr 6 Twojego autorstwa

No weź, nie porównuj tego co było w FORTECY czy też w ZH do tego co wyszło w WLU nr 13... ).9 ).9

dolek 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-16, 20:58   

sqh napisał/a:
Na pocieszenie mogę jednak dodać, że praca nad tomikiem zmobilizowała nas do dalszego pisania rozpoczętej niegdyś, rozgrzebanej i dotychczas nie skończonej monografii tematu, opatrzonej aparatem naukowym i nie ograniczonej objętościowo. Nie obiecuję, że szybko ujrzy to światło dzienne, ale kiedyś - na pewno

To ciekawie będzie wyglądało porównanie Waszej pracy z tą którą opracowuje Jarek Ch. ... ;-) ;-)

wojtek1 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-06-16, 23:14   

To może taka fotka zobrazuje urbanka bez kopułki

Picture 7.jpg
bez kopulki
Plik ściągnięto 4825 raz(y) 78,75 KB

Odpowiedz do tematu