FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: chudzin
2008-07-20, 10:11
umocnienia rzeki Rospuda, a linia Mołotowa
Autor Wiadomość
flaber14 
szeregowy

Kraj:
Madagascar

Wysłany: 2008-06-25, 15:16   umocnienia rzeki Rospuda, a linia Mołotowa

Witam wszystkich

jestem nowy więc mam nadzieje że piszę w dobrym dziale.

Sytuacja wygląda następująco, studiuję turystykę i zbliż się czas pisania pracy magisterskiej. jako temat prof. zaproponował mi " Linia Mołotowa jako pozostałości po II wojnie światowej na Suwalszczyźnie i jej promocja turystyczna" to tak po krotce. Teraz nie wiem czy dobrze wyczytałem ale linia Mołotowa oraz umocnienie Rospudy w pasie od Przerośli do Raczek woj. Podlaskie chyba raczej nie wiele mają wspólnego. Ale może to i dobrze, bo będzie moja w tym głowa jak te dwie linie połączyć w jeden wspólny zagospodarowany szlak turystyczny, bop też i o to się rozchodzić będzie w mojej pracy.

Chciałbym zapytać Państwa czy ktoś mógłbym mi mniej więcej nakreślić czy warto takie coś tworzyć, czy nie będzie tu jakiegoś zakłamania historii? No i najważniejsze czy i gdzie mogę szukać informacji na te tematy, od planów przez mapki po Bóg wie co jeszcze? Chce aby ta praca w przyszłości stanowiła źródło do faktycznego planu i powstania szlaku turystycznego.

Liczę na Państwa pomoc

Pozdrawiam

tw 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-06-25, 20:17   

Witam.

Szczerze chciałbym pomóc, ale jest pewien problem. Na Suwalszczyźnie nie ma "Linii Mołotowa". Pozostają więc dwa wyjścia - zmienić brzmienie tematu lub też zmienić niekompetentnego promotora.

Pozdrawiam

tw

flaber14 
szeregowy

Kraj:
Madagascar

Wysłany: 2008-06-25, 22:46   

jak by to powiedzieć - to przykre ).5

a nie wiesz czy może wyeksperymentowany pomysł połączenia linii Rospudy z linią Mołotowa która biegnie w tym pasie równolegle w jakiejś tam odległości ma jakiś sens??

tw 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-06-26, 01:01   

Sęk w tym, że pasy umocnień nie biegną równolegle. Najbliższy Suwalszczyźnie jest odcinek 68. Grodzieńskiego Rejonu Umocnionego, który ciągnie się wzdłuż południowego biegu Biebrzy (mniej więcej od Goniądza na wschód), dalej wzdłuż doliny Wołkuszanki, białoruskiej części Kanału Augustowskiego do Niemna. Do najbliższych punktów oporu niemieckiej pozycji granicznej jest po kilkadziesiąt kilometrów.

Część niemieckich umocnień granicznych leży dość blisko centralnej części pasa 66. Osowieckiego RU, ale geograficznie z Suwalszczyzną nie ma to nic wspólnego.

Pozdrawiam

tw

flaber14 
szeregowy

Kraj:
Madagascar

Wysłany: 2008-06-26, 15:03   

postaram się do niedzieli dodać załącznik jak mniej więcej ta moja praca ma wygadać.

najwyżej zamiast Linia Mołotowa wpiszemy Pas umocnień Rospuda - lub jakąś taką bardziej fachową nazwę :16

von reuffen 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-06-27, 08:41   

Flaber
pierwszym problemem jest to, co napisał TW: nad Rospudą sa niemieckie fortyfikacje, a Linia Mołotowa to umocnienia radzieckie. Przeanalizuj mapy np. nasze: www.fort.xn.pl i oceń, o czym warto pisać.
Na Suwalszczyźnie są schrony niemieckie, koło Augustowa - polskie, nad Biebrzą - radzieckie i polskie. Najbliżej Suwałk położony fragment Linii Mołotowa to prawdopodobnie Bialoruś i Litwa.

Schliemann 
Expert

Kraj:
Vatican

Wysłany: 2008-06-30, 20:48   

flaber14 napisał/a:
postaram się do niedzieli dodać załącznik jak mniej więcej ta moja praca ma wygadać.
najwyżej zamiast Linia Mołotowa wpiszemy Pas umocnień Rospuda - lub jakąś taką bardziej fachową nazwę

Pas umocnień Rospuda to nic innego jak część niemieckiej Ostpreussenschutzstellung (tzw. Wschodniopruska Pozycja Obronna) z lat 1940/41. Cały problem polega na tym, że cała Suwalszczyzna wielkim staraniem łowczego Goeringa, którego wielce kusiła Puszcza Augustowska, przypadła w łupie wojennym III Rzeszy (początkowo wg paktu Ribbentrop-Mołotow miała być częścią ZSRR - i nawet Rosjanie tam już częściowo wkroczyli).
W wyniku powrześniowych renegocjacji wcześniejszych umów Rosjanie zrezygnowali z terytoriów pomiędzy Wisłą i Bugiem i właśnie Suwalszczyzny w zamian za "objęcie opieką" terytorium Litwy (początkowo kraj ten miał być kontrolowany przez III Rzeszę).

Geneza powstania umocnień na linii Rospudy (ta część umocnień pomiędzy Raczkami i Przesławkami nazywana jest "Cięciwą Suwałk" - niem. Suwalki Sehnen) jest opisana szerzej na http://ostpreussen.freetzi.com/ostpreussen.html ...

flaber14 
szeregowy

Kraj:
Madagascar

Wysłany: 2008-07-01, 15:37   

witam

tak wiem milem zamieścić spis ale zapomniałem :roll: ale zamieszczę

koledzy ma takie pytanko, tak prorokuję iż niektórzy z was oprócz czystej satysfakcji z szukania znalezisk Ii wojny i dokumentowania pozycji obronny zajmujecie się może też ich nazwijmy to "renowacja"

mam takie pytanko czy są gdzieś jakieś środki z UE na tego typu przedsięwzięcia, coś może podpiąć pod programy związane z turystyka i budowa szlaków oraz zaplecza para turystycznego??

pozdrawiam

Schliemann 
Expert

Kraj:
Vatican

Wysłany: 2008-07-01, 19:31   

Więcej o haśle "renowacja" - odnośnie pobliskich umocnień nad Rospudą - kolega może się dowiedzieć np. na stronie http://wolfschanze.republika.pl/ :cool:

Jeśli chodzi o dotacje unijne - owszem. Niestety najpierw obiekty muszą być zabytkami, czyli zostać wpisane do rejestru, i muszą być czyjąś własnością... więc z tymi resztkami pod Filipowem będzie ciężko.

W Polsce sporo renowacji fortyfikacji odbyło się lub odbywa przy udziale środków UE.
Istnieje tzw. Fundusz Restauracyjny Fundacji Europa Nostra Restoration Grant Fund. W szczególności wspierane są renowacje starych zamków, twierdz, fortyfikacji i pałaców o znaczącym historycznym znaczeniu. Fundusz wspiera renowację m.in. fortyfikacji, ale tylko tych które znajdują się w rękach stowarzyszeń, fundacji lub osób prywatnych. Wysokość dotacji do 20 000 Euro (należy także wykazać posiadanie środków własnych - w wysokości grantu czyli 50/50). Więcej tu... http://www.europanostra.org/

flaber14 
szeregowy

Kraj:
Madagascar

Wysłany: 2008-07-08, 16:11   

witam ponownie ).10

zgodnie z obietnicą (co prawda później) ale lepiej później niż wcale dołączam w załączniku planowany projekt (spis treści) mej przyszłej pracy magisterskiej. co prawda w oryginale miała być LM ale niestety jak się okazało nie biegnie ona przez moją gminę czyli Filipów.

Powiedźcie co o tym sądzicie i czy warto to robić. jeżeli macie jakieś sugestie i uwagi to proszę się nimi ze mną podzielić.

A jeżeli myślicie że bez sensu to też proszę napisać w wariancie mam jeszcze dwa pomysły do pracy magisterskiej, jak to nie wypali to trudno. Ze szpiegowskich źródeł dowiedziałem się iż starostwo powiatowe Suwałki chce mnie uprzedzić w tych planach - normalnie jak by nie mieli kiedy tylko teraz - odstrzelić tylko takich ).13 16: ).1

pozdrawiam

UPS nie wiedziałem że rozszerzenie doc jest niedozwolone :cry:

hmm podpowiedzcie w jakiej formie mogę to podesłać bo mam to tylko w wordzie

Odpowiedz do tematu