FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sieniawa
Autor Wiadomość
Ludwiq 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Jamaica

Wysłany: 2007-05-01, 21:29   Sieniawa

Kiedyś przjeżdżając przez tą mieścinke nad Sanem zaintrygowały mnie fortyfikacje bastionowe wyrastające tuż przy drodze. Po wstępnych oględzinach stwierdziłem, że droga przebiega przez sam środek założenia, po pałacu tudziez dworze nie pozostał ślad droga biegła przez kurtyne pomiędzy dwoma zachowanymi bastionami). Jedyne opracowanie które wspomina o tym zamku to artykuł z Fortyfikacjii tom XI A. Małysza (Andrzeja :P ) "Wielokulturowe dziedzictwo sztuki fortyfikacyjnej na terenie pd.-wsch. pogranicza Polski" i plan który tam jest nie pasuje mi jakoś w porównaniu z mapą... :roll: ma ktoś może jakieś materiały na ten temat ?
pozdrawiam

dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-11, 21:37   

Postanowiłem zweryfikować plan z fortyfikacji tom XI z współczesnym zdjęciem lotniczym.

sieniawa.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 91,38 KB

Ludwiq 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Jamaica

Wysłany: 2007-05-12, 10:21   

Dehn, z miastem i z klasztorem się zgodze, ale zamek jest nie w tym miejscu co trzeba. Obecny zespół pałacowy jest przesunięty nieco na południe od terenu starego zamku. Zaznaczyłem na twoim planiku na żółto pozostałości dwóch bastionów i częsci kurtyny (przez jej środek przebiega droga) starego zamku, które dotrwały do dzisiaj. Ale mimo wszystko dzięki, pomogłeś mi, wreszcie ktoś sie odezwał ).6 :mrgreen:
Ludwiq pozdrawia Dehna

sieniawa.jpg
Plik ściągnięto 56 raz(y) 91,63 KB

dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-12, 17:31   

No to się cieszę że ci pomogłem. bardzo ciekawym elementem umocnień jest klasztor i jego obwałowania który jest jednym z najlepiej czytelnych elementów obwałowań Sieniawy.
Śmiem wysnuć wniosek że te umocnienia są jednymi z najlepszych i najciekawszych umocnień Rzeczpospolitej szlacheckiej.

Ludwiq 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Jamaica

Wysłany: 2007-05-12, 20:32   

Właśnie ciekawi mnie tez stan zachowania umocnień Sieniawy. Wiem tylko o zamku, o klasztorze i obwałowaniach miejskich nic. Wiesz coś na ten temat ?
Prawda, jest to bardzo ciekawe połączenie kilku elementów fortyfikacji w całość, i to dość udane połączenie. Zdawałoby się najsłabszy element umocnień, klasztor, jest chroniony przez zakole rzeki (możesz podac nazwe?) a reszta dosyć dobrze pokryta ogniem. Ciekawe czy można gdzieś znaleźć jeszcze materiały na temat tych fortyfikacji ?
pozdrawiam

dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-13, 14:37   

Na oficjalnej stronie miasta Sieniawa jest nie wiele ale są tam wymienione wszystki pozostałości: "Pozostałości fortyfikacji miejskich z ok. 1664 - 1680 r. (kurtyna, 2 bastiony, wały, fosy)."
Też znalazłem na tej stronie http://www.kobidz.pl/app/site.php5/Show/1205.html że
te fortyfikacje były w stylu staroholenderskim.

Ludwiq 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Jamaica

Wysłany: 2007-05-13, 15:56   

Na terenie miasta znajdowała sie kiedyś wieś Dybów. w 1650 roku zbudowano fortece na wzgórzu. Dziwne, bo zamek, krótego pozostałości znajdują sie przy ul. Kościuszki (murowane bastiony) pochodzą z zamku który został wybudowany w latach ok.1664-1680. W żadnych opracowaniach nie wspomina sie o fortyfikacjach miejskich, więc nie pozostał po nich nawet ślad :( z reszta porównując zdjęcie lotnicze Dehna to nie widac miejsc gdzie mogły by sie zachować. A jak z fortyfikacjami klasztoru ?
Chyba pojade tam i zlustruje osobiście :P
pozdrawiam

dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-13, 20:47   

Wiesz, zdjęcia lotnicze nie oddają wszystkiego co by się chciało zobaczyć np: górki o wysokości 1m która jest pozostałością obwałowań. Ale wracając do tematu to też znalazłem ciekawą informację w książce Janusza Bogdanowskiego "Architektura obronna w krajobrazie polski od Biskupina do Westerplatte" cytuję - "Sieniawa (1657?), resztki , być może nigdy nie ukończonego założenia sprzężonego zamek-miasto-kościół, w ciekawym kontekście z zamierzonym założeniem portowym, usytuowanym w dolinie rzeczki na wschód od bastionu (?) , na którym stoi kościół (wg autora i Kuśmierza )." . Jest tam dołączony plan przedstawiający zachowane fragmenty umocnień. Co do rzeczki to wydaje mi się że jest bezimienna ale jest dopływem bardzo ważnej rzeki - San, co właśnie się wiąże z tym założeniem portowym.

pozdrawiam
Dehn

Ludwiq 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Jamaica

Wysłany: 2007-05-13, 21:02   

A miałbyś może mozliwość zeskanowania tego planu ? a może ktoś inny kto posiada tą publikacje oraz skaner ? :roll:
Własnie dzięki położeniu przy tak waznej drodze wodnej jak San miasteczko to zawdzięcza swój rozwój. A ten kościół który stoi na bastionie to chyba kościół parafialny, nie sądzisz ? znowu posłuże sie twoim planikiem :grin: , zaznaczyłem go.
pozdrawiam

sieniawa 3.jpg
Plik ściągnięto 39 raz(y) 91,46 KB

dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-05-13, 23:39   

Tak. To jest kościół parafialny. Postaram ci zeskanować ten plan w najbliższym czasie.
Ta rzeczka jest dopływem Sanu więc faktycznie handel mógł kwitnąć w takim miejscu podobny przykład to tylko trochę inna funkcja ale bardzo ciekawa to - Władysławowo.

Odpowiedz do tematu