FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

Fortyfikacje Polskie 1918-1939 - Tradytor dwustronny - pytanie

Anemik - 2007-09-25, 22:19

Sorki, ale jak czytam pytanie o tradytor i nie kumam o co chodzi bo co jeden ekspert od fortyfikacji ma inną jego definicję to chyba coś jest nie tak. Nie namawiam nikogo do tworzenia neologizmów bo to jest głupota, ale może by tak zdecydować się na jakieś doprecyzowania ??
tw - 2007-09-25, 22:24

Przykro mi, ale nakład książki jest już dawno wyczerpany.

tw

Aufmann - 2007-09-25, 22:39

Już na marginesie naszych dywagacji, muszę się z kolegami podzielić ciekawym spostrzeżeniem. Sam pochodzę z Warszawy, ale ostatnio bywam na Śląsku. Magnesem przyciągającym mnie jest oczywiście OWŚ.
Podczas rozmów z kolegami właśnie z tego ciekawego regionu zwróciłem uwagę na jeden fakt. Często słowo „tradytor” łączone jest z ciężkim schronem bojowym dla armaty (polowej lub ppanc), prowadzącym ogień boczny. Termin ten nie funkcjonował do schronów dla ckm do ognia bocznego lub dwubocznego.

Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem. Takie miałem pierwsze odczucia.

Auf... pozdrawia

von reuffen - 2007-09-25, 22:52

Dla mnie "tradytor" ma dwa znaczenia, w zależności od kontekstu i tematyki:
- każdy schron prowadzący ogień boczny,
- schron artyleryjski do ognia bocznego.

Np. ja czytając czy pisząc o rosyjskiej fortyfikacji, jako "tradytor" będę rozumiał schron wyposażony w armaty 76,2 mm, a taki z 45 mm ppanc - raczej nie.
Choć z drugiej strony, TW opisywał schrony do ognia bocznego ckm jako półkaponiery broni maszynowej, więc przez analogię, powinny to być tradytory broni maszynowej?

Aufmann - 2007-09-26, 00:02

von reuffen napisał/a:
Choć z drugiej strony, TW opisywał schrony do ognia bocznego ckm jako półkaponiery broni maszynowej, więc przez analogię, powinny to być tradytory broni maszynowej?

Patrz projekt "Instrukcji saperskiej". Proste łatwe i zrozumiałe. Klasyfikacja schronów bojowych.....

Zadałeś mi kiedyś pytanie do czego prowadzi dyskusja (pytanie padło w podobnym temacie). Teraz masz opowiedź. I wcale nie chodzi tu o wymianę poglądów z TW. Jeżeli ktoś myśli pozytywnie, to po 10 stronie każdej publikacji rozumie niuanse autora. Pozostaje tylko kwestia akceptacji. Z tym bywa gorzej.......... Ja przyznałem rację, ale wielu nie może się z tym pogodzić.

Auf....

Skoczek - 2007-09-26, 13:13

Aufmann napisał/a:
Często słowo „tradytor” łączone jest z ciężkim schronem bojowym dla armaty (polowej lub ppanc), prowadzącym ogień boczny. Termin ten nie funkcjonował do schronów dla ckm do ognia bocznego lub dwubocznego.

Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem. Takie miałem pierwsze odczucia.

Auf... pozdrawia

Termin ten funkcjonował również i dla schronów ckm ).11 Zależy gdzie ucho podsłuchiwało ).1 Fragment ze strony http://www.fortyfikacje.net/