FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

Fortyfikacje radzieckie 1939-1941 - bloki bojowe z poternami

Kaks - 2005-11-02, 10:24
Temat postu: bloki bojowe z poternami
Czy posiadacie może koledzy informację (plany, przekroje obiektów, zdjęcia) dotyczace bloków bojowych z poternami z Linii Mołotowa? Ile takich bloków jest na terenie Polski, gdzie je można odszkać w terenie? Na Forum wyczytałem o takich blokach na Osowieckim RU w Niedźwiadnej, ale czy to juz wszystko?
Schliemann - 2005-11-03, 12:16

ZTCW takie ukonczone obiekty znajdzie w Osowieckim UR. Znam cztery (trzy w rejonie Niedzwiadnej, jeden kolo Wasaszy). "Wiesc bunkrowa" niesie ze gdzies jest jeszcze jeden :) Mapy kolegi MM (hm, znam te mapki - rysowal je znajomy z Lomzy!!!) i liczne zdjecia znajdzie kolega w tematach:

http://kaczorek.easyisp.p...topic.php?t=184
http://kaczorek.easyisp.p...wtopic.php?t=44

Bloki bojowe mini-GW w Osowieckim UR to w zasadzie typowe obiekty bojowe, budowane na innych odcinkach jako izolowane. Najczesciej sa to polaczenia trzysektorowej "kazamaty" dla ckm oraz "kaponiery" lub "polkaponiery" dla ckm i ppanc (do ognia bocznego). Zwykle przynajmniej jeden z tych blokow byl dwukondygancyjny. Przerobki polegaly na wyprowadzeniu korytarzy z dolnych kondygnacji lub wyjsc awaryjnych, czasem uproszczeniu "polkaponiery" przez pozostawienie tylko pomieszczen bojowych i korytarzyka. Maksymalnie (?) laczono poternami 3 takie obiekty.

MM - 2005-11-03, 15:06

"Wysłany: 2005-10-11, 14:13
Jeszcze parę mapek zambrowskiego RU,podziękowania dla kolegi Rafała oraz mapka..."

Zaznaczyłem (może niezbyt dokładnie) że są to mapki Rafała z Łomży,pozdrawiam przy okazji i myślę że nie ma mi za złe że je umieściłem,a tak na marginesie to nie zambrowski tylko osowiecki RU pozdrawiam MM

Schliemann - 2005-11-03, 23:31

Ano właśnie :) Trochę się pomieszały tematy Osowiecko-Zambrowskie ;) Aha - na mapce Niedźwiadnej jest błąd - jeden "dodatkowy" schron (ten na południu) - który Rafał naniósł przez pomyłkę. Tak - żeby ktoś nie szukał na próżno :)
chudzin - 2005-11-04, 10:27

Cytat:
Aha - na mapce Niedźwiadnej jest błąd - jeden "dodatkowy" schron (ten na południu) - który Rafał naniósł przez pomyłkę. Tak - żeby ktoś nie szukał na próżno

Hehehe... a jednak :twisted:

Schliemann - 2005-11-04, 10:55

Nie mów tylko, że go intensywnie szukaliście w tej dolince? ).1
Skoczek - 2005-11-04, 12:14

My tam właśnie nic wiecej nie znalieźliśmy, podejrzewalismy jedynie, że coś w zagajniku jeszcze może stać bo nam sie sektory ognia urwały. W między czasie nam się jednak wena skończyła i tego już nie sprawdziliśmy. Lenistwo ma jednak swoje plusy ).1 I tak niestety, albo stety trzeba znowu jechać do Niedźwiadnej, wszak pozostał trzeci kompleksik z poternami i to łaczący trzy obiekty. A tak a propos gdzie ulokowana jest ta Wąsosz?
chudzin - 2005-11-04, 15:02

Po drugiej stronie szosy Warszawa-Szczuczyn.
Skoczek - 2005-11-06, 23:40

no to kolego chudzin czeka nas i tam wycieczka ).1
Kaks - 2005-11-08, 09:26

Schliemann napisał/a:
ZTCW takie ukonczone obiekty znajdzie w Osowieckim UR. Znam cztery (trzy w rejonie Niedzwiadnej, jeden kolo Wasaszy). "Wiesc bunkrowa" niesie ze gdzies jest jeszcze jeden :) .

Czy ktoś może coś więcej wie o tej wieści bunkrowej?