FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

Fortyfikacje radzieckie 1939-1941 - Schrony Dowodzenia na Linii Mołotowa

Skoczek - 2005-10-20, 14:57
Temat postu: Schrony Dowodzenia na Linii Mołotowa
Czy ma ktoś może informacje ile takich schronów dowodzenia wybudowano? Gdzie je mozna spotkać? A może ma ktos plany i zdjęcia takich obiektów?
chudzin - 2005-10-20, 19:20

Widziałem do tej pory jeden, możliwe że na drugim stałem (ale nie widząc go ;) ), choć fakt faktem, mały mam staż w sowieckich schronach. I mam jedną fotkę, choć za dużo to ona chyba nie wniesie... Widok od wejścia, schron stoi w dołku, dookoła nieźle zachowane okopy. Rejon Żabickich.
Skoczek - 2005-10-20, 19:23

ciekawi mnie bardzo jak te schrony były wyposażone i jak rozlokowane wewnątrz pomieszczenia, czy te schrony były zunifikowane jakoś ?
chudzin fajne zdjecie ).6 ale to jakiś dziwny ten schron w linku ).1

chudzin - 2005-10-20, 21:11

Czemu dziwny? W środku nie było wiele, wejście i dwa pomieszczenia niezbyt duże. Do obserwacji były peryskopy. Schrony całkiem zagłębione w ziemi.
Skoczek - 2005-10-20, 21:27

ale zdjęcie się nie otwiera przez ten link - musiałem powędrować na stronę i tam wejść ).1
chudzin - 2005-10-21, 11:22

Zmieniłem... niestety friko blokuje co tylko może.
jędruś - 2005-10-21, 11:36

fajne zdjęcie schronu dowodzenia. Czy takie schrony są typowe ? Czy wystepują różne ich odmiany? A może ktoś ma planik takiego schronu?
chudzin - 2005-10-21, 17:55

Planik przerysowany z artykułu bodajże J.Sadowskiego o schronach na roztoczu, z Infortu:
Skoczek - 2005-10-30, 12:04

chudzin myślisz, że to jest jakiś standard tych schronów? Może TW nam pomoże i mały kaganek oświaty podrzuci?
tw - 2005-11-20, 18:34

Omawiane wyżej schrony dowódczo-obserwacyjne "Linii Mołotowa" to obiekty standardowe i niezbyt skomplikowane (dwa pomieszczenia z peryskopami + załamany przedsionek wejściowy). W punktach oporu pierwszeństwo budowy miały obiekty bojowe, stąd też w wielu z nich schronów dowodzenia nie zdążono już wykonać.

Oprócz tego zaprojektowano małe stanowiska obserwacyjne z pancernymi kopułami obserwacyjnymi. Rysunek i fotografia takiego stanowiska (bez kopuły) znajduje się w Denkschrifcie. Na "Linii Mołotowa" spotkałem dotąd tylko jedno takie stanowisko, również bez kopuły (Prosienica w Zambrowskim RU). Tego rodzaju schrony wznoszono także na Dalekim Wschodzie - w jednym z artykułów Władimira Kalinina i Stanisława Worobiewa jest rysunek niemal identycznego obiektu z punktu oporu "Moduchieza" w Połtawskim RU (także bez kopuły). Rosjanie przypuszczają, że miała tam się znaleźć polska kopuła obserwacyjna. Wymiary otworów w stropach wskazują jednak na polskie kopuły bojowe, które po usunięciu wkładek adaptowano do funkcji stricte obserwacyjnych.

Pozdrawiam

tw