FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

Fortyfikacje radzieckie 1939-1941 - wieże z T-18 z działem 45mm

Shiman - 2006-10-09, 11:29

Moich???? Niby w jaki sposob, skoro o tych dwoch wrakach to tylko literatura mowi....
Niestety nie mialem okazji wziasc udzialu w wykopywaniu T-18....

Skoczek - 2006-10-09, 14:54

Myslałem o tym, aby kolega jes coś poopowiadał, wszak to on jest właśnie osobą, o której wspominasz powyżej :mrgreen:
Shiman - 2006-10-10, 08:28

Ok. ja moge jedynie zrobic skan ze Spotkan... ;-)
jes - 2006-10-15, 08:35

Kadłub T-18 znajdujący się w muzeum WP w Warszawie faktycznie pochodzi spod Sieniawy.
Dodam, że czołg został odnaleziony w trakcie inwentaryzacji „Linii Mołotowa” prowadzonej przez zespół w składzie Adam Bryś, Paweł Ochman, i niżej podpisany. Wskazał go jeden z mieszkańców wsi, a lokalizacji dokonano „wykrywaczem trójzębnym”, czyli widłami.
Czołg został częściowo rozebrany przez miejscowego kowala, i to co zdemontowano trafiło na złom, za wyjątkiem płyty z wieży z otworem na jarzmo uzbrojenia. Stąd wiadomo, że nie był przezbrojony. Przy okazji akcji wydobywczej, kierującemu nią oficerowi pokazane zostało działo na wzg. 335 koło Brusna Nowego – obecnie i one jest w Warszawie, a muzeum zamierza je wywieść za naszą wschodnią granicę. Lecz owe działo to zupełnie inna historia...
O czołgu w p.o. "Dęby" nic mi nie wiadomo.

Shiman - 2006-10-16, 11:42

Zdjecia wanny T-18 z muzeum w Warszawie (zima 2006).
sharkygsm - 2008-09-25, 11:49

jes napisał/a:
Kadłub T-18 znajdujący się w muzeum WP w Warszawie faktycznie pochodzi spod Sieniawy.
Dodam, że czołg został odnaleziony w trakcie inwentaryzacji „Linii Mołotowa” prowadzonej przez zespół w składzie Adam Bryś, Paweł Ochman, i niżej podpisany. Wskazał go jeden z mieszkańców wsi, a lokalizacji dokonano „wykrywaczem trójzębnym”, czyli widłami.
Czołg został częściowo rozebrany przez miejscowego kowala, i to co zdemontowano trafiło na złom, za wyjątkiem płyty z wieży z otworem na jarzmo uzbrojenia. Stąd wiadomo, że nie był przezbrojony. Przy okazji akcji wydobywczej, kierującemu nią oficerowi pokazane zostało działo na wzg. 335 koło Brusna Nowego – obecnie i one jest w Warszawie, a muzeum zamierza je wywieść za naszą wschodnią granicę. Lecz owe działo to zupełnie inna historia...
O czołgu w p.o. "Dęby" nic mi nie wiadomo.

tia - natomiast ten czepiec /grzybek z wiezy wiem gdzie sie znajduje :) na pewnej remizie strazackiej wisi i robi za gong/dzwon. W okolicach Sieniawy. Co do dziala to lekki skandal -szczegolnie sposob w jaki je wydobyto - mam zdjecia z miejsca ich "akcji" sprzed dobrych kilku laty - jeszcze paczki po trotylu sie walaly ... Ciekawe co teraz zrobia z 45tka z Gredzic