FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

Fortyfikacje radzieckie 1939-1941 - PO Ciemnoszyje

pagi19 - 2010-06-22, 17:26
Temat postu: PO Ciemnoszyje
w lesie natknąłem sie na cos takiego znajduje sie pomiedzy dwoma schronami czyzby fragment poterny? moze ktos z was tez sie na to natknął co to moze byc?
pikawa - 2010-06-23, 10:00

Nic nie wiadomo nam o poteranach na trenie PO Ciemnoszyje. Gdzie dokładnie znalezisko się znajduje? Masz może namiary GPS. Chetnie sprawdzimy co to jest.
pagi19 - 2010-06-23, 14:55

dokładnego namiaru GPS nie posiadam to cos znajduje sie pomiedzy schronami nr 6 a 7 według mapki kriepostu natknąłem sie na to przez przypadek niedaleko znajduje sie kolejny kawałek betonu dajcie znac na forum co to takiego
Mukluk - 2010-06-24, 07:49

Również natknąłem się kawałki betonu w okolicach schronów 6 i 7 , i wydaje mi się że to takie betonowe śmieci, resztki pozostałe po wylewaniu schronów. Najczęściej są w formie zbliżonej do prostopadłościanów, lecz wygląd powierzchni raczej wyklucza, że są to np. odłamki oderwane eksplozją, wg mnie wyglądają jak wyrzucone z szalunku niedolewki, nadlewki itp. odpady. Wyjątek może stanowić ten kawałek z wnętrzem formowanym w coś na kształt sześciokąta, lecz mimo, że sporo kręciłem się w tamtej okolicy to nie natknąłem się na niego. Jest pretekst aby ponownie zrobić spacerek po ciemnoszyskim lesie.
Wilku - 2010-06-24, 09:24

nie widzialem, wiec moze nie powinienem sie wypowiadac, ale przyszla mi do glowy taka mysl, ze elementy o bardziej regularnych ksztaltach, mogly sluzyc jako probniki jakosci betonu. Do tej teorii nie pasuje oczywiscie ten wiekszy fragment uksztaltowany od wewnatrz, moze mialo to posluzyc jako element jakiegos schronu przedpiersiowego w transzei ?
von reuffen - 2010-06-26, 10:12

Niestety, to nie jest fragment poterny. Nie ten kształt. Pamiętajmy, że to przedpole Twierdzy Osowiec, tutaj sie sporo działo przez wiele lat.
pagi19 - 2010-06-26, 18:24

von reuffen napisał/a:
Niestety, to nie jest fragment poterny. Nie ten kształt. Pamiętajmy, że to przedpole Twierdzy Osowiec, tutaj sie sporo działo przez wiele lat.

masz racje przejrzałem trochę zdjęć z podziemi LM i kształt inny no wiec co to takiego może być :?: chyba trzeba sie tam wybrać z łopata ;-) może rozwiązanie kryje się pod ziemią