FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

Fortyfikacje radzieckie 1939-1941 - farbo maskowanie schronów żelbetowych

vanKeck - 2009-03-15, 11:22
Temat postu: farbo maskowanie schronów żelbetowych
natknął się ktoś z was na instrukcje, zalecenia, schematy maskowania dla lądowych sowieckich obiektów fortyfikacyjnych? szczególnie mnie interesują przykłady z lat 1940 - 41, ewentualnie z końca 1939 r. ...każde info na wagę złota
A_Kuziak - 2009-03-15, 14:08

Инструкций у меня нет :sad: . Вот фото уцелевшего фрагмента камуфляжной окраски пулеметного полукапонира Каменец-Подольского укрепленного района.

alex_welt - 2009-03-15, 20:47

Tylko Foto !! Bez instrukcij!!
vanKeck - 2009-06-21, 12:29

Na podstawie nielicznych fotografii i na bazie schematów maskowania sprzętu pancernego opracowałem "prototypowy" schemat maskowania deformacyjnego który pozwoliłem sobie nazwać Timoszenko II, schemat jest obecnie wdrażany na schronie "Kaponiera Gromada" w Przemyślu...
darula - 2009-06-21, 14:14

Na jednym ze schronów w Przemyślu zachowało się troche farby. Ale z jakiego okresu jest kamuflaż to nie wiem.
beermaster - 2009-06-21, 16:45

vanKeck napisał/a:
Na podstawie nielicznych fotografii i na bazie schematów maskowania sprzętu pancernego opracowałem "prototypowy" schemat maskowania deformacyjnego który pozwoliłem sobie nazwać Timoszenko II, schemat jest obecnie wdrażany na schronie "Kaponiera Gromada" w Przemyślu...

Uderzające podobieństwo do kamuflażu ze zdjęć które zamieści A_Kuziak w temacie : Zdjęcia archiwalne polskich umocnień

jacekwoj3 - 2009-06-21, 16:54

[quote="darula"]Na jednym ze schronów w Przemyślu zachowało się troche farby

Czy pomietasz gdzie ten schron sie znajduje?]

darula - 2009-06-21, 17:10

Kaponiera na terenie wodociagów :idea:

jacekwoj3 - 2009-06-22, 16:16

dzieki za namiary,w sumie tak myślałem widzialemja tylko raz i to ze znacznej odległosci.
vanKeck - 2009-06-22, 17:22

beermaster napisał/a:
vanKeck napisał/a:

Uderzające podobieństwo do kamuflażu ze zdjęć które zamieści A_Kuziak w temacie : Zdjęcia archiwalne polskich umocnień

Obrazek

Obrazek

szukałem czegoś nawiązującego do tego drobnego przykładu farbomaskowania z Kamiecko Podolskiego RU, i nie ukrywam zainspirowałem się zdjęciami z Hurka.
Sprawą otwartą pozostaje stwierdzenie pochodzenia tego fabro maskowania : sowieckie? ok mieszczę się w konewcji...polskie hmm nie natknąłem się na inny przykład takiego maskowania...jeśli ma ktoś jakieś bliższe informacje to poproszę o przykłady...